Dom Piłka do ćwiczeń – jaką wybrać do treningu fitness?

Piłka do ćwiczeń – jaką wybrać do treningu fitness?

Skuteczny trening nie musi od razu wiązać się z wchodzeniem na bieżnię, podnoszeniem ciężarów czy siadaniem na rower spinningowy. Ćwiczenia można też wykonywać mniej intensywnie w oparciu o proste przyrządy sportowe. Jednym z nich jest piłka do ćwiczeń, niezwykle wszechstronna i bardzo praktyczna. Tego rodzaju sprzęt wykorzystuje się m.in. na zajęciach z pilatesu, ABT (brzuch, pośladki, uda) czy aerobiku. Ponadto ćwiczenia z piłką to jedne z podstawowych zadań w rehabilitacji. Co warto wiedzieć o piłkach, aby zaopatrzyć się w dobry produkt?

Ćwiczenia z piłką to doskonały sposób nie tylko na polepszenie równowagi, ale także rozluźnienie mięśni, poprawę ruchomości stawów czy zrzucenie zbędnych kilogramów. Dodatkowo, co jest bardzo ważne, aktywność ruchowa z wykorzystaniem piłki pomaga aktywować tzw. mięśnie głębokie, inaczej posturalne, odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa i pionową sylwetkę. Ćwiczenie tych mięśni często jest zaniedbywane, dlatego tak ważne jest, aby o nich nie zapominać i np. sięgnąć po piłkę. Zwłaszcza że nie jest to przyrząd treningowy, którego kupno nadwyręży domowy budżet.

Piłka do ćwiczeń – rodzaje

Obecnie w sklepach nie brakuje różnorodnych piłek, dzięki czemu każdy dobierze produkt do swoich potrzeb. Najpopularniejsze piłki to modele ABS, wykonane ze specjalnej pianki. Po przebiciu powietrze ulatnia się z nich bardzo wolno, dzięki czemu nie grozi to urazami. Nadal dużym zainteresowaniem cieszą się piłki klasyczne, z PCV, głównie ze względu na niską cenę. Jednak warto zdać sobie sprawę, że przebicie takiej piłki jest o wiele mniej bezpieczne niż w przypadku piłek ABS. Piłki z wypustkami to produkty przeznaczone przede wszystkim do masażu, a także np. pilatesu czy jogi.

Jaka powinna być dobra piłka do ćwiczeń?

Dobra piłka do ćwiczeń to przede wszystkim produkt dopasowany do użytkownika. Co to oznacza? To, że piłki należy dobierać do wzrostu i budowy ciała. Na stronach internetowych producentów nie brakuje specjalnych tabel, w których znaleźć można informację o tym, jaki produkt najlepiej sprawdzi się u osoby o konkretnym wzroście. Ponadto przed zakupem piłki zawsze warto na niej usiąść i zrobić prosty test – jeśli kąt pomiędzy udem a podudziem wynosi 90 stopni, wówczas piłka ma odpowiedni rozmiar. W przeciwnym przypadku należy sięgnąć po inny model. O czym jeszcze nie wolno zapominać przy zakupie piłki?

  1. Ćwiczenia z piłką niejednokrotnie wymagają od osoby ćwiczącej, aby ulokować na niej cały swój ciężar. W związku z tym zawsze należy sprawdzić, jaka może być maksymalna waga użytkownika danego produktu.
  2. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, dobrze jest zaopatrzyć się w piłkę ABS. Jest droższa od klasycznej piłki z PCV, ale też trening z jej użyciem można wykonywać bez obaw, że nagle wybuchnie.
  3. Jeśli ktoś planuje jednak zakup piłki klasycznej z PCV, wówczas powinien zwrócić uwagę na grubość gumy. Im większa, tym lepiej.

Domowa siłownia nie musi być wyposażona w najwyższej klasy, skomplikowane maszyny treningowe. Wystarczą proste, ale skuteczne przyrządy, np. piłka do ćwiczeń. Przy jej użyciu można realizować różnorodne treningi fitness, w tym pilates, ABT czy tradycyjny aerobik. Już na początku dobrze jest nabyć piłkę ABS, której nie grozi nagła utrata powietrza, jest więc niezwykle bezpieczna. Dzięki piłce gimnastycznej można nie tylko wzmocnić mięśnie grzbietu, ale też zwiększyć zakres ruchomości stawów, poprawić kondycję, polepszyć koordynację czy leczyć schorzenia neurologiczne.

 

Materiał zewnętrzny

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl