Dom Piwnica w domu - zalety i wady

Piwnica w domu - zalety i wady

Projekt domu powinien być dostosowany do oczekiwań zarówno inwestora, jak i miejsca, w którym zostanie wybudowany. Podpiwniczenie to świetna cecha domu, ale może być też jego wadą. Architekt pomoże Ci określić wady i zalety piwnicy.

Zalety domu bez piwnicy

Poziom wód gruntowych może sprawić, że w niektórych przypadkach piwnica domu nie będzie odpowiednia. Położenie działki może wpłynąć na prawdopodobieństwo zalania piwnicy. Właśnie z tego powodu decyzja o budowie piwnicy zawsze powinna należeć do architektów, którzy mogą stworzyć plan domu uwzględniający specyfikę ukształtowania terenu. Domy, które są odpowiednio ocieplone i nie posiadają piwnicy są mniej narażone na zalanie, więc ulewne deszcze nie będą powodowały, że domownicy będą spędzać bezsenne noce.

Piwnica wiąże się również z dodatkowymi kosztami. Jeśli masz ograniczony budżet, lepiej pominąć piwnicę. W praktyce koszty te są podobne do tych związanych z budową kolejnego piętra. Nie zapominaj o kosztach związanych z samą eksploatacją. To konkretne pomieszczenie nie otrzymuje wystarczającej ilości światła słonecznego, dlatego wymaga sztucznego oświetlenia nie tylko w nocy. Do tego dochodzą koszty ogrzewania. Jeśli piwnica zostanie opuszczona, pomieszczenia znajdujące się nad nią szybko staną się zimniejsze.

Dziś piwnica nie służy jako izolacja. Nowoczesna technologia pozwala na inne podejście, z wykorzystaniem wysokiej klasy materiałów. Piwnica nie kojarzy się już z utratą ciepła czy wilgoci. Sprawdź pomysły na budowę piwnicy na https://domowewnetrza.pl/inspiracje/kevj/pomysly-na-budowe-piwnicy.html

Wady domu bez piwnicy

Brak piwnicy może być wadą, zwłaszcza jeśli Twoja nieruchomość jest niewielka. Piwnicę można wykorzystać do wielu celów, dlatego jej brak dla wielu będzie dużym ograniczeniem. To specyficzne wnętrze może być wykorzystane jako kino, siłownia, czy pralnia - w zależności od indywidualnych preferencji.

Piwnice świetnie nadają się również do zainstalowania kotłów na paliwo stałe lub przechowywania opału. Piwnica stanowi problem, jeśli w planie domu nie uwzględniono poddasza, spiżarni czy garderoby. Wiele osób wykorzystuje swoją piwnicę jako funkcjonalny schowek na rzeczy tymczasowe lub słoiki z domowymi przetworami.

Nawet jeśli chcesz ocieplić swoją nieruchomość od gruntu, piwnica nie jest konieczna. Ważne jest, aby dokładnie rozważyć, czy budowa piwnicy będzie dobrą decyzją. Koszty zarówno budowy, jak i eksploatacji piwnicy można łatwo obliczyć z pomocą architektów, którzy projektowali dom. Nie należy kierować się wyłącznie aspektem finansowym, zwłaszcza jeśli piwnica ma być wykorzystywana w określony sposób.

Piwnica w stylu amerykańskim

Piwnica - idealna na pralnię i suszarnię

Piwnice są idealnym miejscem na stworzenie pralni. Nie będziemy musieli wykorzystywać powierzchni mieszkalnej, a pralnia będzie znajdowała się w bardziej ekonomicznej części domu. Pralnia w piwnicy będzie wymagała odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Pralnia jest podatna na rozwój grzybów ze względu na dużą ilość wilgoci. Należy również wziąć pod uwagę odpływy kanalizacyjne i doprowadzenie wody, które są niezbędne do zagospodarowania piwnicy.

Przechowywanie w piwnicy i więcej przestrzeni życiowej

Dobrym pomysłem będzie również stworzenie w piwnicy strefy magazynowej/garderobianej, w której moglibyśmy przechowywać wszelkiego rodzaju sprzęty, kartony itp. Dzięki temu domownikom będzie wygodniej, ponieważ wszystkie niepotrzebne i zajmujące dużo miejsca przedmioty będą przechowywane w schowku. W piwnicy możemy również urządzić spiżarnię, a pozostawioną przestrzeń wykorzystać na większą, bardziej funkcjonalną kuchnię lub dodatkowy stół czy barek. Podstawą funkcjonalnej piwnicy jest dobrze zaprojektowana piwnica.

Domowe siłownie to marzenie wielu inwestorów

Piwnice to najlepsze miejsce na budowę domowej siłowni. Prywatna siłownia we własnym pokoju jest czymś wspaniałym i zapewnia większy komfort niż siłownie publiczne. Duża przestrzeń pomieszczenia pozwala na wiele ciekawych opcji przekształcenia go w siłownię. Wystarczy tylko dostosować piwnicę i powierzchnię podłogi do tej konkretnej funkcji.

Sala kinowa i pokój gier

Piwnice są zazwyczaj ciemne i mają małe okna. Przestrzeń, która jest półciemna, sprawdzi się jako pokój medialny lub kinowy. Jest to doskonała opcja, która ma wiele możliwości. Możemy połączyć salę kinową z pokojem gier, w którym znajdą się stoły do bilarda i piłkarzyków, ping ponga itp. Będzie to świetny sposób na urozmaicenie spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Dodatkowy salon lub sypialnia dla gości

Odpowiednio wykonana piwnica może być również wykorzystana do stworzenia dodatkowych pokoi sypialnych lub mieszkalnych dla gości. Należy pamiętać o tym, jak ważna jest odpowiednia wentylacja. Musimy upewnić się, że w piwnicy nie ma wilgoci. Podobnie jak w przypadku pralni czy pokoju kinowego, należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. Jest to szczególnie ważne w salonie, ponieważ niedopuszczalne jest przebywanie w pomieszczeniu. W którym panuje duża wilgotność.

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl