Estetyczna i trwała kostka brukowa

Chodniki, wjazdy do posesji czy ścieżki rowerowe najczęściej są wykonywane z kostki brukowej. Jest to materiał trwały i jednocześnie estetyczny, dlatego też doskonale sprawdza się jako element wykończeniowy w zakresie architektury zewnętrznej.
Warto jednak pamiętać, że kostka brukowa, podobnie jak każdy inny materiał, posiada określone parametry techniczne – poszczególne propozycje różnią się grubością, kształtem i kolorem.
Kostka brukowa - wzory
W sklepach z materiałami wykończeniowo-budowlanymi można znaleźć różne rodzaje kostki brukowej. Różnorodność kolorów i wzorów może przyprawić o przysłowiowy zawrót głowy. Najważniejsze parametry, które należy uwzględnić dokonując wyboru, to grubość, kształt oraz kolor. Warto pamiętać, że grubość przedmiotowych materiałów w znaczący sposób wpływa na funkcjonalność chodnika czy podjazdu, umożliwiając określone obciążenie. Wśród propozycji można znaleźć kostkę brukową o grubości od 4 do 10 cm – cieńsze rozwiązania stosowane są w sytuacjach, gdy zakładane obciążenie nie będzie zbyt duże (np. na ścieżkach rowerowych czy alejkach ogrodowych), natomiast najgrubsze w miejscach o bardzo dużym obciążeniu lub natężeniu ruchu (np. we wjazdach, z których korzystają samochody ciężarowe). Ważnym elementem jest także kształt kostki brukowej, a co ważniejsze, w tej kwestii priorytetem nie powinna być wyłącznie strona estetyczna.
Kostka brukowa - aranżacje
Kostki powinny dokładnie nachodzić na siebie, czyli zazębiać się – gwarantuje to odpowiednią powierzchnię styku, co automatycznie przekłada się na obciążenie, fakt ten jest szczególnie ważny w przypadku podjazdów i dróg o dużym natężeniu ruchu.
Pozornie wydawać się może, że mniejsze wymagania są w przypadku alejek czy chodników, w tym przypadku kształt kostki faktycznie nie jest bardzo istotny, nie mniej jednak należy pamiętać, że poszczególne elementy powinny wzajemnie się uzupełniać, a w przypadku kostek okrągłych i półokrągłych poszczególne kostki muszą różnić się wielkością, by zapewnić pożądane efekty.
Kostka brukowa - kolor
Czynnikiem, na który warto zwrócić również uwagę, jest kolor kostki brukowej. Fakt ten wpływa przede wszystkim na stronę estetyczną, warto jednak pamiętać, że kostka brukowa, która jest dobrze dobrana pod względem kolorystycznym, dopełnia stronę architektoniczną i doskonale komponuje się z otoczeniem, dzięki czemu można uzyskać ciekawe i niepowtarzalne efekty estetyczne. Wybór koloru to przede wszystkim kwestia gustu, nie ma także żadnych przeciwwskazań, aby stosować kilka odcieni czy kolorów kostki, najczęściej łączone są dwie barwy, współgrające ze sobą pod względem estetycznym. Godny podkreślenia jest fakt, że kolor kostki brukowej może ocieplić architekturę zewnętrzną lub podkreślić charakter budynku bądź ogrodu.
Wybierając kolor warto także zwrócić uwagę na miejsce, w którym przedmiotowa kostka będzie układana – jeśli jest to podjazd lub inne miejsce zagrożone częstymi zanieczyszczeniami, np. miejsce do parkowania samochodów, zdecydowanie lepiej wybrać odcienie ciemniejsze, przeznaczając jasne odcienie jako materiał na tarasy wypoczynkowe oraz alejki dla pieszych.
Dobór koloru na pozór wydaje się bardzo prosty, rzeczywistość weryfikuje jednak to stwierdzenie – bardzo często jest to działanie, które sprawia wiele problemów, dlatego też warto dokładnie przeanalizować własne oczekiwania i potrzeby, a następnie znaleźć wspólny mianownik, czyli optymalne rozwiązanie.
Kostka brukowa - układanie
Dobrze dobrana kostka powinna zadowalać użytkowników i nie sprawiać problemów w zakresie utrzymania czystości. Chcąc uniknąć ewentualnych przeszkód podczas montażu i użytkowania, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy zakupić odpowiednią ilość materiału, najlepiej z jednej palety – jest to gwarancja, że poszczególne elementy będą do siebie pasowały pod względem technicznym i kolorystycznym. Należy pamiętać, że kostka brukowa, podobnie jak płytki łazienkowe, może różnić się nieco odcieniem jeśli połączymy materiały pochodzące z różnych linii produkcyjnych.
Różnice są niewielkie i jak najbardziej zgodne ze specyfikacją producenta, jednakże po wyłożeniu mogą tworzyć niepożądane efekty, psując przy tym ogólne wrażenie.
Kostka brukowa jest stosowana na zewnątrz, dlatego też należy zadbać o to, aby była odporna na zmienne warunki atmosferyczne, nie może to być np. materiał o zmniejszonej mrozoodporności lub większej podatności na ścieranie. Inwestując w materiał wysokiej jakości, łatwiej utrzymać czystość, a podjazdy i chodniki z całą pewnością posłużą przez długie lata.
Więcej na kostkatarnow.pl
Warto zobaczyć
W jakich firmach należy wdrożyć system...
Oferujesz swoim klientom wyrabianie pieczątek?...