Biznes i Szkolenia Pomieszczenia gospodarcze w firmie – jak utrzymać w nich porządek?

Pomieszczenia gospodarcze w firmie – jak utrzymać w nich porządek?

W każdej firmie obok przestrzeni roboczej, przeznaczonej do wykonywania służbowych obowiązków, znajduje się także miejsce do magazynowania rozmaitych artykułów i przedmiotów. Pomieszczenia gospodarcze są niezmiernie ważne, stanowiąc rodzaj zaplecza dla wszystkich osób zatrudnionych w danym miejscu.

Choć często o nich zapominamy, warto zadbać o to, żeby w tego typu przestrzeniach panował zawsze porządek. Dzięki temu codzienna praca staje się dużo bardziej efektywna i przyjemna.

Dlaczego porządek w pomieszczeniach gospodarczych jest ważny?

W magazynkach i schowkach przechowujemy rozmaite produkty i przedmioty, kupione na zapas lub używane okazjonalnie w biurze lub poza nim, jak flipcharty, rzutniki, tablice korkowe itp.

Zachowanie porządku w takim miejscu naprawdę przydaje się wszystkim. Dlaczego jest istotne? Ład w zmagazynowanych przedmiotach sprawia, że gdy czegoś potrzebujemy, nie spędzamy wiele minut na poszukiwaniach. Oszczędzamy zatem czas i nerwy, które możemy spożytkować na zdecydowanie bardziej produktywne zadania.

Wyznaczenie każdemu przedmiotowi odpowiedniego miejsca sprawia, że wykorzystujemy przestrzeń w optymalnym stopniu, czyli jesteśmy w stanie zmieścić więcej rzeczy. Oczywiście porządnie ułożonym przedmiotom w mniejszym stopniu grozi też przypadkowe uszkodzenie podczas magazynowania. A to kolejna, spora oszczędność.

Dodatkowo, dzięki uporządkowaniu wszystkich przedmiotów, mamy lepszą wiedzę na temat tego, , co się znajduje w schowku. Wiemy dokładnie, ile mamy środków czystości lub materiałów biurowych. Dzięki temu nie zamawiamy niepotrzebnych zapasów, nie mogąc znaleźć wcześniej zakupionych przedmiotów.

Równocześnie nie zapominajmy o tym, że porządek w całej firmie, w tym też w pomieszczeniu gospodarczym, przekłada się na dobry nastrój wszystkich przebywających w niej osób. A to oddziałuje na wszelkie działania. Ład w pomieszczeniach gospodarczych przynosi zatem korzyści ekonomiczne, wpływa na poprawę ergonomii miejsca pracy oraz budowanie pozytywnej atmosfery.

Rodzaje potrzebnego wyposażenia do magazynowania

Wyposażenie, które umożliwia sprawne i wygodne przechowywanie rozmaitych przedmiotów, bywa mocno zróżnicowane. Wszystko zależy od typu magazynowanych rzeczy.

Szczególnie przydatne są oczywiście regały, szafy oraz skrzynie. Bez trudu mieści się w nich spora ilość produktów o zróżnicowanym kształcie i wielkości. Wygodne półki lub przegródki umożliwiają przechowywanie przedmiotów oraz zawsze łatwy dostęp do nich.

Nowoczesne szafy, regały i skrzynie wykonuje się z trwałych materiałów. Najczęściej jest są to metale lub tworzywa sztuczne, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz szereg dodatkowych czynników, na które mogą być narażone przechowywane przedmioty, na przykład wilgoć.

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkich przedmiotów, ułożonych na otwartych regałach, przydają się praktyczne kartony. Chronią przed zabrudzeniem oraz pozwalają zgromadzić dużą ilość małych przedmiotów.

Szczególnie cenne przedmioty warto dodatkowo osłonić. Przydaje się do tego mocny stretch lub folia bąbelkowa np. z e-Hurtownia-Opakowan.pl, dzięki której powierzchnia przedmiotów nie jest narażona na zakurzenie, przypadkowe zabrudzenie oraz ewentualne zalanie wodą.

Dzięki wprowadzeniu wyposażenia oraz wygodnych materiałów pakowych do pomieszczeń gospodarczych przechowywanie staje się prostsze i zdecydowanie wygodniejsze.

Ład i porządek – sposób na lepszą pracę

W wielu miejscach pracy powszechnie stosuje się regułę 5S. Filozofia ta, wywodząca się z Dalekiego Wschodu, pomaga stworzyć bezpieczne i dobrze zorganizowane miejsce pracy.

Choć często się o tym zapomina, zasady te dotyczą także pomieszczeń do magazynowania. Również w nich musimy przecież zadbać o porządek, ergonomię oraz zabezpieczenie wszystkich przedmiotów. Wpływa to na poprawę komfortu każdego pracownika, a także całej firmy.

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl