Dom Panele ścienne – sposób na wyciszenie mieszkania

Panele ścienne – sposób na wyciszenie mieszkania

Wiele osób zna to z własnego doświadczenia – nadchodzi wieczór i chcemy położyć się spokojnie spać, jednak nie możemy, bo słyszymy odgłosy spotkania rodzinnego (na przykład z okazji urodzin czy imienin) u sąsiada. Albo przychodzi weekend i gdy chcemy się wyciszyć, sąsiad właśnie rozpoczyna głośny i długotrwały remont.

Takie przykłady można mnożyć – niektóre są śmieszne, inne tragiczne, ale zawsze chodzi o to, że ściany w blokach czy domach są często zbyt cienkie. Sposobem na uzyskanie większego komfortu jest wyciszenie mieszkania na przykład przy pomocy paneli ściennych. Będzie to korzystne również dla naszego zdrowia – ciągły hałas i irytujące dźwięki mogą bowiem prowadzić do długotrwałego stresu, a to niewątpliwie niekorzystnie wpływa na zdrowie!

Panele ścienne – cisza w domu

Winą za brak ciszy w mieszkaniach we współczesnych blokach czy wieżowcach zwykle obarcza się nowoczesny styl urządzania wnętrz. Trzeba przyznać, że dywany czy zasłony potrafią pochłaniać dźwięki. Oczywiście, niektórzy wciąż je stosują we własnych domach, ale w tych nowatorskich są małe – jeśli w ogóle się pojawiają. Jednakże miękkie tkaniny i obicia i tak nie byłyby w stanie pochłonąć wszystkich dźwięków dobiegających od sąsiadów – ponieważ są one skutkiem przede wszystkim cienkich ścian. Obecnie architekci i budowniczowie zwracają większą uwagę na to, by mury były odpowiednio grube, albo by w jakiś sposób zwiększać ich dźwiękoszczelność. Najgorzej jest w przypadku budownictwa z czasów PRL-u, bo tam mury są cienkie i wszystko słychać. Mogą to zmienić panele ścienne – to jeden ze sposobów na poradzenie sobie z kłopotliwą sytuacją.

panele akustyczne

Panele akustyczne – dobre rozwiązanie

Istnieją różne sposoby na wyciszenie wnętrza. Niektórzy stosują tapety akustyczne, albo specjalne izolacje – inni sięgają właśnie po ładne, dekoracyjne panele ścienne. Wszystkie tego typu ozdoby służą do wyciszania wnętrz, zwiększając izolację akustyczną – a przy okazji również termiczną. Jakie typy paneli są do wyboru?

1. Panele poliuretanowe (czyli inaczej panele piankowe) – tworzą warstwę izolacyjną w postaci pianki, a w dodatku można je jeszcze flankować.

2. Drewniane panele akustyczne – rozpraszają i chłoną dźwięki, a w dodatku znakomicie się prezentują.

3. Panele gipsowe soundwave - ta technologia pozwala na zwiększone odbicie dźwięku, jego rozproszenie i rozprowadzenie (polecane są przede wszystkim do mieszkań z wysokim stropem, albo do pomieszczeń bardzo obszernych).

Panele na sufit – dodatkowa dekoracja

Mieszkanie w bloku może stwarzać konieczność wyciszenia nie tylko ścian, ale również i sufitów czy podłóg. Z jednej strony bowiem odgrodzimy się poprzez ściany z sąsiadami obok, ale z drugiej będziemy musieli i tak znosić hałasy dochodzące od sąsiadów z góry czy tych ulokowanych pod nami. Jakkolwiek od sąsiadów z dołu oddzielają nas jednak podłogi, same w sobie działające wyciszająco, tak głośni sąsiedzi z góry mogliby stwarzać wielki problem. Rozwiązaniem jest użycie w domu wyciszających paneli na sufit! Będą stanowiły nie tylko element wyciszający, ale mogą stanowić również świetną dekorację! Doskonałym pomysłem będzie użycie paneli piankowych, które występują w wielu dostępnych wzorach – tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Kolejny sposób to montaż podwieszanego sufitu – do czego można wykorzystać płyty MDF, wykonywane często na wymiar, a następnie podwieszane przy pomocy specjalnych haków. Oczywiście, to ostatnie rozwiązanie jest możliwe i wygodne jedynie wówczas, jeśli pomieszczenie czy mieszkanie posiada wysoko umieszczone sufity. Inaczej podwieszany strop jeszcze bardziej obniżyłby sufit, przeszkadzając nawet w codziennym funkcjonowaniu czy we wstawianiu mebli. Jeśli ktoś nie posiada wysoko umieszczonego sufitu w mieszkaniu, niech nawet się nie zastanawia nad takim rozwiązaniem – musi koniecznie użyć paneli piankowych. Wszystko trzeba więc dobierać rozsądnie – ale wybór jest naprawdę duży, więc można znaleźć coś odpowiedniego i wybrać elementy wyciszające do konkretnego przypadku.

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl