Prawo i praca Sprawdź, jaki wpływ na funkcjonowanie firmy wywiera grafik pracy

Sprawdź, jaki wpływ na funkcjonowanie firmy wywiera grafik pracy

Prowadzenie firmy to nie bułka z masłem. Mniejsze i większe wyzwania piętrzą się przed właścicielami i menedżerami dosłownie każdego dnia. Jednym z nich jest comiesięczne układanie grafiku pracy. To niepozorne, wydawać by się mogło - błahe zadanie, w rzeczywistości wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie firmy. Poznaj znaczenie harmonogramu czasu pracy i dowiedz się, dlaczego warto przyłożyć się do jego układania, a nawet skorzystać przy tym ze specjalistycznych narzędzi. Źle utworzony grafik pracy potrafi spowodować prawdziwe szkody, podczas gdy przemyślany harmonogram oznacza same korzyści!

1. Za grafik niezgodny z prawem można otrzymać karę

Czy zdajesz sobie sprawę, że planowanie czasu pracy jest w Polsce uregulowane prawnie? Kodeks Pracy reguluje wiele spornych kwestii: od maksymalnej ilości godzin pracowniczych, przez długość odpoczynków, aż po okresy rozliczeniowe. Nieznajomość prawa szkodzi, a za niezastosowanie się do obowiązujących wytycznych grożą potężne kary finansowe. Zamiast płacić kary rzędu nawet 30 tys. zł, lepiej skorzystać z darmowych narzędzi, które będą czuwać nad tym, czy harmonogram jest aby na pewno zgodny z przepisami. Taką pomoc odnajdziesz np. na stronie GrafikOptymalny.pl.

2. Porządny grafik to dobry wizerunek firmy i odwrotnie - zły harmonogram to wizerunkowa katastrofa

Wystarczy, że dana firma nie przestrzega Kodeksu Pracy, żeby ludzie zaczęli ją postrzegać  z dystansem, a nawet z niesmakiem. Mało tego – nielogiczne tworzenie planu urlopowego czy nieuwzględnianie preferencji pracowników powoduje nie tylko dezorganizację pracy, ale też kryzys wizerunkowy. Kadra zaczyna negatywnie postrzegać źle zorganizowane szefostwo, klienci robią się zniecierpliwieni, bo terminy mijają, a projekty wciąż czekają na finisz. Stąd już wcale nie tak daleko do kosztownej, nadmiernej rotacji i do problemów z firmowymi finansami.

Choć osoba odpowiedzialna za układanie grafiku ma to niewdzięczne zadanie, że powinna pamiętać o wszystkich, na pierwszym miejscu należy stawiać dobro pracowników. Oczywiście nie należy w tym popadać w przesadę, ale jeśli godziny pracy są długie i obejmują także weekendy (np. ze względu na system zmianowy lub równoważny czas pracy), konieczna jest wyrozumiałość. Oddolne sugestie co do preferowanych godzin lub dni wolnych od pracy należy traktować jak istotne wytyczne. Mit o nieograniczonej dyspozycyjności zbyt łatwo obraca się przeciwko firmom. Jeśli nie życzysz sobie dezorganizacji pracy przez masowe urlopy na żądanie, daj pracownikom wolne, gdy mają ważny egzamin, wizytę lekarską czy rodzinne święto.

3. Optymalny grafik pracy to szansa na spore oszczędności

Warto zdać sobie sprawę, że w wielu branżach ilość pracy do wykonania różni się w zależności od dnia tygodnia, pory roku czy nawet godziny. Liczba rąk potrzebnych do pracy nie jest zawsze taka sama, a jednocześnie każda godzina pracownicza to realne koszty dla firmy. Właśnie dlatego układając grafik, należy porządnie przemyśleć, ilu pracowników potrzeba w danej chwili. Żeby zoptymalizować koszty, warto przeliczać na bieżąco liczbę zaplanowanych godzin i sprawdzać, czy zgadza się ona z założeniami budżetu. Unikanie zmian na zakładkę i nadmiernego obsadzania grafiku w luźniejszych okresach, a także, przewidywanie nieprzewidywalnego (np. zwolnień lekarskich) to sprawdzone metody optymalizacji kosztów i maksymalizacji zysków. Zależy Ci na zrównoważonym rozwoju i chcesz ułożyć optymalny harmonogram czasu pracy? Na GrafikOptymalny.pl odnajdziesz narzędzia, które pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy!

Partnerem artykułu jest Grafik Optymalny oferujący plan urlopów 2019 - więcej na stronie GrafikOptymalny.pl.

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl