Dom Komputer czy laptop? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru

Komputer czy laptop? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru

Podczas wyboru nowego sprzętu komputerowego często pojawia się wątpliwość: postawić na wersję stacjonarną czy przenośną? Który wariant będzie lepiej przystosowany do potrzeb prywatnych lub rodzinnych? I co najważniejsze, na co zwrócić uwagę porównując komputer PC i laptop? W tym artykule przedstawione zostaną najważniejsze różnice i aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu komputerowego.

Do grania czy do biura – fundamentalna różnica

Przeznaczenie urządzenia powinno być pierwszą rzeczą, o której pomyślimy przed zakupem komputera. Gracz będzie wymagał od swojego sprzętu innych funkcji i możliwości niż programista czy pracownik biurowy. Zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy wyróżniają preferowane zastosowanie danego modelu. Różnica pomiędzy modelami uniwersalnymi, gamingowymi czy biurowymi często ukryta jest głębiej niż tylko pojemność pamięci RAM (pamięci podręcznej usprawniającej pracę komputera) i ilości dostępnych gniazd wyjściowych. Mowa tu podzespołach komputerowych, czyli kartach graficznych, procesorach i budowie płyty głównej. Porównywanie konkretnych modeli i firm produkujących te podzespoły wymaga specjalistycznej wiedzy i pełnej świadomości swoich oczekiwań. Zamiast zagłębiania się w dokładną budowę wnętrza komputera, warto na starcie określić, do czego sprzęt będzie przeznaczony.

Mobilność i elastyczność pracy

Po określeniu przeznaczenia dla komputera należy przeanalizować przebieg swojego dnia i określić, kiedy oraz w jakich sytuacjach urządzenie będzie potrzebne. Jeżeli komputer ma spełniać potrzeby domowników lepszym wyborem może okazać się wydajny niemobilny komputer stacjonarny, przystosowany do utrzymaniu kilku osobnych kont. Ulokowanie go w domu pozwoli na zaspokojenie potrzeb każdego mieszkańca. Jest wygodnym rozwiązaniem przy okrojonym budżecie i wspomaga zachowanie odpowiedniej pozycji podczas pracy, dzięki niezależnemu ułożeniu myszki, klawiatury i ekranu. Laptop jest bardziej prywatnym i przenośnym urządzeniem wyposażonym w baterię, sprawdzającym się do pracy w różnych miejscach lub przy małych powierzchniach, gdzie nie ma miejsca na komputer stacjonarny. Zintegrowana myszka i klawiatura mogą utrudniać utrzymanie prawidłowej postawy ciała, jednak wynagradza to wysoka mobilność i możliwość zmienienia swojej pozycji podczas pracy.

Możliwość modyfikacji i ulepszeń

Komputery PC zajmują więcej miejsca niż laptopy, ale dzięki temu wprowadzanie modyfikacji, ulepszeń czy naprawy we własnym zakresie jest stosunkowo proste. Wymiana karty pamięci czy dysku twardego nie wymaga specjalistycznych umiejętności i po kilku poradnikach, bez większych trudności, można osiągnąć zamierzony efekt. Dzięki łatwości dostania się do wnętrza urządzenia, można zaoszczędzić na ewentualnym serwisie, samodzielnie naprawiając usterkę. W przypadku laptopów taka możliwość niemal nie istnieje. Zintegrowane podzespoły i zamknięta lekka obudowa nie pozwalają na samodzielną naprawę czy podrasowanie urządzenia. W odróżnieniu co do komputerów, zwłaszcza nowsze modele są wyposażone w ekrany dotykowe lub możliwość oddzielania klawiatury od ekranu, łącząc w sobie tablet i laptop.

Wydajność a cena urządzenia

Ostatnim aspektem, który można sprawdzić przy pobieżnym przeglądaniu ofert jest wydajność i idąca za nią cena urządzenia. Najważniejsze i często podawane w nazwie dane, takie jak rozdzielczość wyświetlanego obrazu, pamięć RAM i pamięć wewnętrzna, stanowią najłatwiejsze do odczytania informacje o wydajności urządzenia. Dla przykładu komputery stacjonarne najczęściej posiadają 16 lub 32Gb pamięci podręcznej RAM (np. Komputer VIST AMD Ryzen 3 16 GB RAM, kiedy laptopy w podobnej cenie posiadają jej zaledwie 4 do 16GB (np. Laptop ASUS X415EA 8GB RAM . Podobnie można porównać pamięć wewnętrzną. Sprawia to, że za komputer stacjonarny o wydajności zbliżonej do laptopa zapłacimy mniej niż za mobilny jego odpowiednik.

Po przeanalizowaniu tych trzech pozycji wybór pomiędzy laptopem a komputerem stacjonarnym powinien być nieco łatwiejszy. Wybór urządzenia zależy przede wszystkim od potrzeb jego użytkownika lub użytkowników, sposobu i intensywności używania oraz docelowego miejsca i formy pracy. Zatem wybór, czy lepszy jest komputer stacjonarny czy laptop, zależy od indywidualnej oceny i potrzeb użytkownika - oba urządzenia mają swoje wady i zalety.

Artykuł partnera

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl