Dom Czy możliwa jest wymiana okien w zimie?

Czy możliwa jest wymiana okien w zimie?

Choć wymiana okien zimą lub jesienią może wydawać się absurdalna, to jednak zdarzają się sytuacje, kiedy stolarka musi zostać wymieniona. Nie należy czekać z działaniem, aż okna staną się nieszczelne lub wyjdą z użycia. Wymiana okien w zimie jest możliwa. Jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać. Zanim zamontujesz okna, zapoznaj się z tymi ważnymi punktami. Dowiedz się również, jak przygotować się do wymiany.

Wymiana okien w zimie - jakie napotkamy utrudnienia?

Ostatnie zimy są łagodne, a śnieg pada tylko przez kilka tygodni każdego roku. Temperatury potrafią wzrosnąć do kilku stopni powyżej zera nawet w grudniu, styczniu i lutym. W takich warunkach często można wymienić okna bez powodowania szkód.

Teoretycznie stolarka może być montowana w mroźnych warunkach (do minus 10°C). Okna można montować nawet przy temperaturze sięgającej 10 stopni Celsjusza. Jednak pianka montażowa nie wytrzymuje takich temperatur. Nie spienia się ona prawidłowo i traci swoje właściwości. Do wykończenia ram w dodatnich temperaturach potrzebna jest również zaprawa murarska. Aby wymiana okien była możliwa, temperatura nie może spaść poniżej zera.

Wymiana okien zimą a chłodzenie wnętrz

Ochłodzenie wnętrz mieszkania lub domu może wydawać się trudne, ale jest możliwe dzięki montażowi okien. Jedna standardowa wymiana okien trwa od 60 do 90 minut. Zależy to od liczby wymienianych okien i tego, ilu pracowników jest zaangażowanych w ten proces. Otwór okienny może pozostać rozszczelniony przez około 30-50 minut.

Kiedy najlepiej wymieniać okna?

Okna nie powinny być wymieniane, gdy temperatura spada poniżej zera lub gdy panują ekstremalne upały. Ekstremalne warunki pogodowe mogą spowodować, że materiały montażowe stracą swoje właściwości. Może to wpłynąć na jakość całej stolarki. Silne wiatry i deszcze również mogą powodować problemy z montażem okien.

Wiosna, lato i wczesna jesień to najlepsze miesiące na wymianę okien. Jeśli czujesz, że wiosną lub wczesnym latem nie obejdzie się bez nowej stolarki, nie czekaj. Profesjonalna ekipa montażowa będzie mogła zainstalować nowe okna, gdy tylko termometr odczyta kilka cyfr powyżej zera.

Jak przygotować się do montażu stolarki przed wymianą okien?

  • Wybierz jeden z wielu modeli okien
  • Nowe okna do mieszkania lub domu mogą być sporym wydatkiem. Warto zainwestować w wysokiej jakości produkty i dokonać przemyślanego wyboru. Trwałe okna posłużą przez kilkadziesiąt lat lub dłużej.
  • Okna drewniane to najtrwalszy rodzaj okien. Mają doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Łatwo jest naprawić uszkodzoną ramę. Okna drewniane są eleganckie i ponadczasowe.

Chociaż okna metalowe są odporne na warunki atmosferyczne, niektórzy ludzie odczuwają dyskomfort z zimnymi ramami. Okna PCV są zazwyczaj tańsze niż okna drewniane. Chociaż mogą być bardzo atrakcyjne, ważne jest, aby zwrócić uwagę na parametry energooszczędne.

Otwarte okno

Okres oczekiwania na wymianę

Średni czas oczekiwania na tę usługę wynosi około dwóch tygodni. Wszystko zależy od rodzaju, wielkości i liczby okien. Skontaktuj się z dostawcą odpowiednio wcześnie, aby mieć pewność, że Twoje okna zostaną wymienione w odpowiednim czasie, np. przed zimą.

Pomiary otworów okiennych

Ważne jest, aby zmierzyć otwory okienne przed ich instalacją. Będziesz musiał być tak dokładny, jak to możliwe, jeśli planujesz zrobić to sam. Firma taka jak np. Manufaktura Okien, która dostarcza i montuje stolarkę, dokona niezbędnych pomiarów. Powinien on być w stanie zmierzyć okna przed dopasowaniem zamówienia.

Specjalista oceni, czy nowa stolarka zmieści się w wybranym przez Ciebie miejscu. Zmierzy szerokość i wysokość otworów, a także długość przekątnych. Potwierdzi wymiary okien, które mają być zamontowane. Wszystko po to, aby okna jak najlepiej pasowały i uszczelniały.

Przygotowanie wnętrza

Tuż przed rozpoczęciem montażu zabezpiecz wnętrza przed kurzem. Zabezpiecz grzejniki i przykryj podłogi folią. Zabezpiecz podłogę balkonu przed fragmentami tynku, które mogą spaść podczas demontażu. Może to spowodować uszkodzenie płytek lub paneli. Zdejmij zasłony i firanki. Odsuń meble od okien, które mogłyby utrudnić dostęp ekipie montażowej.

Ochrona roślin a wymiana okien w zimie

Wymiana stolarki okna nie zajmuje zbyt wiele czasu. Jednak mądrym pomysłem jest ochrona roślin doniczkowych przed zimnem, zwłaszcza jeśli są wrażliwe na nagłe zmiany temperatury lub gwałtowne zmiany.

Choć wymiana okien to spora inwestycja, to zazwyczaj nie jest ona zbyt kosztowna dla klientów. Prawdopodobnie zostaniesz z zadaniem przygotowania wnętrz i zabezpieczenia podłóg i mebli. Zimą nie powinieneś odczuwać pracy wykonanej przez ekipę montażową.

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl