Czujniki temperatury – gdzie się je stosuje?

Z całą pewnością czujniki temperatury należą do jednych z najpowszechniej używanych detektorów. Wynika to z faktu, że kontrola temperatury wymagana jest w praktycznie każdym procesie produkcyjnym. Na pewno więc warto posiadać bardziej szczegółową wiedzę, na temat tego ważnego rodzaju urządzeń. Sporo informacji o czujnikach temperatury znajdziesz na pewno w naszym tekście!
Czujniki temperatury – co musisz o nich wiedzieć?
Temperatura jest jedną z najczęściej mierzonych wielkości fizycznych. Każdy w domu ma przecież termometr, czujniki temperatury są z kolei niezbędnymi elementami chociażby piekarników, pralek, lodówek, automatycznych systemów centralnego ogrzewania, samochodów itp. Skoro więc różnego rodzaju urządzenia służące do detekcji temperatury są tak popularne w życiu codziennym, to nie powinno też dziwić, że powszechnie używa się ich także do zastosowań przemysłowych.
Czujniki temperatury – czyli urządzenia służące do pomiaru tej wielkości fizycznej i przekazywania informacji na jej temat – są potrzebne w praktycznie każdej gałęzi gospodarki. Dlatego też nie powinno dziwić, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń tego typu, różniących się sposobem pomiaru, dokładnością czy zakresem mierzonych temperatur. Co warte podkreślenia, w nowoczesnych zakładach przemysłowych czujniki temperatury bardzo często są zintegrowane z systemami zarządzającymi, co pozwala na automatyczne sterowanie procesami produkcyjnymi czy np. konkretnymi urządzeniami grzewczymi lub chłodzącymi. Bardzo często jest to niezbędne dla utrzymania odpowiedniej jakości produkcji, zwłaszcza w branżach, w których niewielkie różnice temperatury mogą spowodować zniszczenie produktów czy urządzeń – mówi specjalista z firmy Newtech.com.pl.
Typy czujników temperatury
Mówiąc o czujnikach temperatury i ich zastosowaniu, warto w skrócie opisać, jakie urządzenia tego typu najczęściej stosuje się dziś w gospodarce. Są to z pewnością:
- Termometry rezystancyjne – służące do pomiarów kontaktowych i korzystające ze zjawiska zmiany rezystancji metalu pod wpływem temperatury. Obecnie stosowanych jest kilka typów takich czujników – platynowe (np. Pt100, Pt500), niklowe (Ni100, Ni1000) czy półprzewodnikowe (NTC, PTC). W zależności od typu różnią się one oczywiście dokładnością oraz zakresem badanej temperatury, który może nawet wynosić od -200 do +850 stopni Celsjusza.
- Pirometry – stosuje się je do pomiarów na odległość. Korzystają one z faktu istnienia emitowanego przez różne substancje promieniowania cieplnego, które jest poddawane analizie przez ten czujnik. Korzystają one z dwóch metod detekcji – termicznej i fotoelektrycznej, które pozwalają na bardzo dokładny pomiar na odległość i działanie w bardzo szerokim zakresie temperatury. Co warte dodania, część rozwiązań tego rodzaju pozwala nie tylko na pomiar temperatury, ale też wizualizację jej rozkładu.
Czujniki temperatury – zastosowanie
Oczywiście ogólny podział na bezdotykowe i dotykowe czujniki temperatury nie w pełni pokazuje faktyczną mnogość typów i podtypów tych urządzeń, które różnić się mogą szczegółami konstrukcji, możliwościami i przede wszystkim zastosowaniem.
Liczba dostępnych na rynku czujników temperatury jest bez wątpienia bardzo duża. Wynika to oczywiście z faktu ich niezwykle szerokiego spektrum zastosowań, możliwości poszczególnych rozwiązań oraz realnych potrzeb przedsiębiorstw. Oczywistym bowiem jest, że jeden rodzaj urządzeń będzie wykorzystywany do pomiarów w hutnictwie, a zupełnie inny w przemyśle spożywczym. Mówiąc jednak najogólniej, czujniki bezdotykowe używane są na ogół w tych branżach, gdzie utrudniony lub niemożliwy jest kontakt z badanym ciałem. Ograniczenie to może być spowodowane jego bardzo wysoką lub dynamicznie zmieniającą się temperaturą, wybitnie niesprzyjającym środowiskiem pracy, ciągłym ruchem czy pozostawaniem przedmiotu pod napięciem. Warunki takie często spotykane są m.in. w przemyśle metalurgicznym czy maszynowym. Termometry rezystancyjne stosuje się z kolei wtedy, gdy środowisko jest bezpieczniejsze, a kontakt z daną substancją nie jest utrudniony – np. w procesach produkcyjnych przemysłu spożywczego, chemicznego czy farmaceutycznego – dodaje specjalista z firmy Newtech.com.pl.
Bez wątpienia czujniki temperatury są człowiekowi niezbędne. Pozwalają one na dokładny pomiar temperatury, co jest kluczowe dla prawidłowego przebiegu procesów produkcyjnych, bezproblemowego działania urządzeń czy utrzymania odpowiednich warunków magazynowania. Warto przy tym podkreślić, że istotną kwestią przy wyborze czujników temperatury dla konkretnego przedsiębiorstwa jest określenie realnych potrzeb i wymagań. Tylko wtedy bowiem możliwe będzie zakupienie odpowiednich rozwiązań!
Materiał zewnętrzny
Warto zobaczyć
Cambridge School of English z nagrodą „Lider...
5 pomysłów na obniżenie kosztów w firmie –...