Relaks Jak stworzyć idealne notatki?

Jak stworzyć idealne notatki?

Pytanie o to, jak robić notatki na studiach, rodzi się już na pierwszych zajęciach. Zanim jednak uda nam się na nie odpowiedzieć, konieczne staje się poruszenie jeszcze jednej kwestii – tej, która wiąże się z miejscem, w którym notatki te mają być prowadzone. Możliwości jest sporo i nietrudno domyślić się, że każda posiada nie tylko swoje zalety, ale i pewne wady. Warto zapoznać się z ich jak największą liczbą, aby potem dokonać w pełni satysfakcjonującego wyboru.

Najciekawsze pomysły na notowanie

Jeśli jesteśmy zwolennikami rozwiązań klasycznych, z pewnością najbardziej naturalnym wyborem wydaje się nam zeszyt, notes albo notatnik. To idealne rozwiązanie wtedy, gdy mamy do przygotowania notatki z cyklu wykładów, bo tworzą spójną całość. Niestety, wspomniane nośniki nie są wolne od wad. Trudno wrócić do wcześniejszych tematów, nie ma też miejsca na zanotowanie luźniejszej dygresji, która przecież może okazać się istotna. Na szczęście, mówimy o rozwiązaniu wygodnym zwłaszcza, jeśli lubimy porządek. Wcale nie mniej przydatne okazują się luźne kartki. Nie wszystkie wykłady mają jednolitą, czytelną strukturę. Na każdej uczelni pojawia się też przynajmniej jeden wykładowca, który prowadzi zajęcia w sposób chaotyczny. Taka forma notowania przydaje się także, gdy mamy do czynienia z przedmiotem szczególnie interesującym oraz takim, który sami postrzegamy jako bardzo ważny. Niejednokrotnie przecież notatki z wykładów nie dają nam wcale gwarancji uzyskania dobrej oceny na egzaminie stanowiąc jedynie swego rodzaju bazę, którą będziemy wzbogacać o dane zdobyte podczas prowadzonych samodzielnie poszukiwań. Luźne kartki mają i ten plus, że można je układać w dokładnie taki sposób, jaki jest nam w danym momencie najbardziej potrzebny. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby łączyć je z notatkami pochodzącymi z któregoś z pokrewnych przedmiotów. Można tez łatwo wyciągnąć notatki z jednego działu lub tematu, co z pewnością ułatwi nam naukę.

Notatki i nowa technologia

Coraz częściej obserwujemy osoby, które pojawiają się na wykładzie z własnym laptopem. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza, jeśli nie potrafimy notować zbyt szybko, a charakter naszego pisma sprawia, że nie jesteśmy w stanie odczytać informacji, jakie znajdują się na kartce. Notatki tworzone na laptopie są jednak nie tylko czytelne, ale i łatwe do usystematyzowania. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby przemieszczać kolejne treści, problemem nie jest przy tym również wyszukiwanie interesujących nas tematów, a nawet samych konkretnych haseł. Oczywiście, mamy do czynienia z metodą, która wcale nie jest skuteczna bez względu na okoliczności. Wymaga umiejętności szybkiego pisania na klawiaturze, którą trzeba najpierw opanować. Dziś bez trudu możemy jednak natrafić na dostępne w Internecie bezpłatne kursy pisania bezwzrokowego i naprawdę warto poświęcić nieco czasu na zdobycie tej umiejętności. Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z materiałów książkowych oraz innych źródeł, które udostępnia wykładowca. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas, a jednocześnie mieć pewność, że treści takie zawsze znajdować się będą w zasięgu ręki, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby je sfotografować. Do takich materiałów można sięgnąć dokładnie wtedy, gdy okażą się potrzebne. Plusem tej metody jest oszczędność czasu, minusem – świadomość tego, że robienie zdjęć książek nie ma nic wspólnego z przyswajaniem ich treści. Jeśli wykładowca nie ma nic przeciwko takiemu rozwiązaniu, możemy też zastanowić się nad korzyściami, jakie płyną z nagrywania tego, co do nas mówi. Tego rodzaju materiał ma przynajmniej kilka zalet. Możemy odsłuchać go w domowym zaciszu, gdy jesteśmy skoncentrowani oraz wykorzystać go do tego, aby przygotować naprawdę dobre notatki.

Organizacja notatek

Gdy już znaleźliśmy taki sposób notowania, który najbardziej się nam podoba, powinniśmy zastanowić się nad tym, jak organizować notatki. Tu pomocna okazuje się rada, aby robić to jak najszybciej. Nasza pamięć jest zawodna, jeśli więc będziemy zwlekać, może się okazać, że zapomnimy, czego dotyczą treści, które znajdują się w prowadzonych przez nas zapisać. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy posługujemy się skrótami tworzonymi podczas wykładu, a tym samym niezbyt oczywistymi po jego zakończeniu. Nie można też zapominać o czytelności notatek. Tu wiele zależy od naszych własnych upodobań, można więc segregować je tematycznie, w oparciu o daty albo o nazwy działów. Jeśli dysponujemy jedynie stosem kartek, trudno jest nam zachęcić się do nauki. W przypadkach skrajnych warto zdecydować się na metodę żmudną, ale wyjątkowo skuteczną – przepisywanie notatek „na czysto”.

Szeroki wachlarz artykułów papierniczych w tym też notatników znajdziesz na https://alibiuro.pl/notatniki-i-kolonotatniki

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl