Relaks Nie pozwól, by stres cię pożerał – 20 sposobów na rozluźnienie się

Nie pozwól, by stres cię pożerał – 20 sposobów na rozluźnienie się

Nie daj się pożreć stresowi, czyli dwadzieścia cennych sposobów dzięki którym się rozluźnisz. 

Stres to czynnik, który ma bardzo istotny wpływ na nasze życie, szczególnie ten, który bezpośrednio powiązany jest z pracą. Przyczynia się on do bardzo wielu przypadków depresji oraz lęków, czego następstwem jest zażywanie przez większość społeczeństwa leków, bądź też przypadkowych środków, które bardzo często bywają nie do końca sprawdzone i zatwierdzone. Zarówno zawały jak i ataki serca bardzo mocno związane są ze stresującym życiem. Statystycznie, przeciętnemu Europejczykowi zły nastrój dokucza przez 110 dni w ciągu roku! Najczęściej, zwyczajnie potrzebujemy urlopu jednak nie możemy sobie na niego pozwolić. 

Wtenczas, okazuje się, iż 34 procent spośród pracowników kontaktuje się z biurem, w czasie trwania urlopu, natomiast na dziesięciu, sześciu zdolnych byłoby do tego, ażeby zmienić plany związane z urlopem jeśli tylko okazałoby się, że są potrzebni w pracy. 

Marzysz o tym, żeby pozbyć się stresu? Niestety, wydaje się to być niemożliwe. Nie możesz starać się wyeliminować go całkowicie ze swojego życia. Jest on istotny dla naszego zdrowia, naszego rozwoju oraz osiągnięć. Istotnym jest, aby umieć nim w odpowiedni sposób zarządzać. 

Jak się odstresować, rozluźnić? 

Przede wszystkim nie pozwól na to, aby stres Cię pożerał. Daj sobie zrozumieć, że nie jest trudnym zdobycie wielkiej ulgi przy pomocy małych kroczków. Aby to rozpocząć, wcale nie musisz decydować się na wzięcie urlopu, czy też dokonywać radykalnych zmian. Postaraj się wprowadzić do swojego życia 20 prostych zasady po to efektywnie obniżyć poziom stresu, a także żyć spokojniej.

1. Nie obwiniaj każdego za swoje nerwy

Weź odpowiedzialność za swój własny stres i postaraj się przejąć kontrolę nad swoim życiem, ponieważ to właśnie jej brak jest jedną z najbardziej stresujących rzeczy w naszym życiu.

2. Wybierz się na spacer

Nie biegaj, nie mierz pulsu, zwolnij, i przestań myśleć o pracy. Zwyczajnie, przejdź się i postaraj skupić się na tym, czego doświadczasz.

3. Wyzbądź się robienia kilku rzeczy jednocześnie

Przestań odbierać telefony od razu gdy tylko wrócisz do domu, bądź też w trakcie wykonywania domowych obowiązków. Postaraj się zrezygnować z niektórych czynności i staraj się wykonywać tylko jedną rzecz na raz. 

4. Wykonaj "tańczącego derwisza"

Ustaw się na środku pomieszczenia, i zacznij się obracać. Ćwiczenie to może przyczynić się do wywołania zawrotów głowy, jednakże dzięki niemu zaczniesz ciężej oddychać, co bezpośrednio przyczyni się do dotlenienia mózgu oraz zmniejszenia stresu.

5. Ustaw się na jednej nodze

Postaraj się utrzymać równowagę przez przynajmniej jedną minutę, stojąc na jednej nodze. Przyczynia się to do przerwania trwających od jakiegoś czasu procesów myślowych, a także zmniejsza poziom napięcia.

6. Zminimalizuj używki

Nie od razu, jednakże stopniowo zaprzestań spożywania kawy, herbaty a także napojów energetycznych. Nie musisz zaprzestać ich spożywania w ogóle, jednakże ogranicz się do maksimum dwóch porcji pitych przed południem. Przyczyni się to do lepszego snu.

7.Powstrzymaj spiralę konsumpcji

Wygospodaruj godzinę - w tym czasie zaparz sobie herbatę (koniecznie bez kofeiny), przejdź się po domu i stwórz spis najistotniejszych zakupów, których dokonałeś w przeciągu ostatniego roku. Ubrania zalicz do jednej kategorii. Następnie odpowiedz sobie na pytania - czy naprawdę tego potrzebuję? ile za to zapłaciłem? czy dzięki temu moje życie stało się lepsze?

8. Dokonaj odkrywczego eksperymentu

Nawet jeśli już teraz oszczędzasz pieniądze, postaraj się sprawdzić, czy jesteś w stanie żyć jeszcze taniej. Zadaj sobie pytanie odnośnie tego, czy było to trudne, a także jak możesz ograniczyć wydatki. Jeśli tylko jesteś w stanie ograniczyć wydatki, dodatkowo odłożone pieniądze mogą pomóc Ci w przejściu na samozatrudnienie, bądź też rozwój a także wymarzone wakacje.

Pozytywne nastawienie9. Zrób sobie postój i złap oddech - dużo większy niż zwykle

Weź głębszy niż zwykle oddech, powoli, kilka razy. To spowalnia cały organizm, uspokaja.

10. Stwórz "system błyskawicznego sprzątania"

 Najprościej: podnieś, po to by później nie musieć zeskrobywać. Ponadto, umieść w szafie większy pojemnik, po to by móc umieścić tam brudne rzeczy, w momencie gdy nie masz czasu na sprzątanie.

11. Nie zamartwiaj się

W przypadku gdy często się martwisz, stwórz "pudełko zmartwień", które umieścisz przy łóżku - przed snem wsadź tam swoje zmartwienia mijającego dnia - taka czynność porządkuje procesy psychiczne.

12. Złap dystans

Daj sobie do zrozumienia, że niektóre sprawy nie będą miały kiedyś znaczenia. Wyzwól się, i zrozum, że nie wszystko zależy od Ciebie. 

13. Szukaj rozrywki w okolicach domu

Przemieszczanie się zajmuje nam bardzo dużo czasu. Postaraj się ograniczyć dojazdy i zapoznać z najbliższym otoczeniem.

14. Przebuduj cele

Osoby, które obierają mało realne cele bardzo często stresują się, ponieważ cele te przekształcają się w nadciągające porażki. Dzięki stawianiu sobie realnych celów, ograniczamy stres.

15. Wygospodaruj czas na relaks i zdrowie

Nie rozchodzi się tutaj o dzień urlopu, bardziej o robienie krótkich przerw w męczące dni.

16. Zakup egzotycznej rośliny i opieka nad nią

Akt ten z pewnością nauczy Cię cierpliwości, a dodatkowo da powód do dumy i pozwoli na docenienie prostoty piękna. 

17. Wypracuj wygodne nawyki, przyzwyczajenia

Przy drzwiach umieść wieszak na klucze, i staraj się je tam zawsze umieszczać. Rób podobnie z kurtką, butami, itp. Pozwoli to na wyrobienie nawyków, które w przyszłości przyczynią się do lepszego zdrowia.

18. Zdecyduj się na urlop przed świętami.

Dodatkowe dni wolnego pomogą w spokojniejszych przygotowaniach i pozwolą cieszyć się z wolnego.

19. Wykorzystaj odruchy

Postaraj się napiąć wszystkie mięśnie ciała i następnie rozluźnij - organizm zareaguje sygnałem do relaksu.

20. Wykorzystaj jedzenie, aby mózg mógł ci pomóc

W czasie gdy stres jest bardziej wzmożony staraj się jeść bogatsze w białko produkty - wspomaga to neuroprzekaźniki, które pozwalają na odprężenie się i zmniejszenie stresu. 

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl