Finanse Kiedy warto konsolidować kredyty?

Kiedy warto konsolidować kredyty?

Wiele osób spłaca kilka zobowiązań jednocześnie – kredyt hipoteczny, gotówkowy czy samochodowy regulowane są zazwyczaj w kilku ratach i w różnych terminach. Możliwe jest jednak ich skonsolidowanie, które może okazać się bardziej korzystnym rozwiązaniem.

Konsolidację kredytów najprościej można wyjaśnić jako połączenie kilku różnych zobowiązań w jedno. Dzięki temu zamiast spłacać kilka różnych rat w różnych terminach do uregulowania mamy jedną ratę. Zdarza się, że jest ona niższa od sumy tych dotychczasowych. W ten sposób łączyć można zaciągnięte w różnych bankach kredyty hipoteczne, gotówkowe, samochodowe, a także limity na karcie kredytowej. Chociaż konsolidacja wygląda bardzo atrakcyjnie i z pewnością zapewnia większą wygodę podczas spłacania długów, bo nie trzeba pamiętać o kilku różnych terminach i kwotach rat, ma ona również swoje wady. Kiedy opłaca się zamienić kilka kredytów na jeden - konsolidacyjny, a w jakich sytuacjach lepiej z niego zrezygnować?

Kiedy spłata długów nas przerasta…

Zaciągnięcie każdej pożyczki – niezależnie od tego czy jest to chwilówka na niewielką kwotę, czy też kredyt hipoteczny lub gotówkowy, jaki spłacać będziemy przez kilka lat – powinien być poprzedzony analizą własnych możliwości finansowych. Zbyt pochopne decydowanie się na kolejny dług może doprowadzić do utraty płynności finansowej i poważnych kłopotów. Oczywiście zdarza się, że kredyty zaciągamy rozważnie, ale sytuacja życiowa, np. utrata pracy czy choroba, uniemożliwiają ich terminową spłatę. W takich sytuacjach konsolidacja może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Wydłużenie okresu spłaty sprawia, że rata jest niższa, co pozwala podreperować domowy budżet. Spłata kilku różnych zobowiązań z innymi terminami zapadalności bywa uciążliwa, przez co niekiedy zapominamy o uregulowaniu któregoś z nich. Konsolidacja pozwala rozwiązać ten problem, a tym samym uniknąć naliczania odsetek.

Wady konsolidacji

Możliwość połączenia kilku kredytów w jeden i z niższą ratą to z pewnością kusząca propozycja, jednak trzeba sobie zdawać sprawę z jej wad. Pamiętajmy, że kredyt konsolidacyjny to zupełnie nowe zobowiązanie, od którego trzeba zapłacić prowizję. Ze względu na fakt, że wiąże się on z dłuższym czasem kredytowania, często jego całkowity koszt wzrasta. Banki, oprócz pobierania prowizji, nierzadko wymagają również ubezpieczenia kredytu, a to również podnosi kwotę do spłaty. Rozważając możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego warto pamiętać o tych kwestiach i zastanowić się co jest dla nas ważniejsze. Jeśli naszym celem jest obniżenie kwoty do spłacenia, lepszym rozwiązaniem może okazać się regulowanie zobowiązań na dotychczasowych warunkach. W sytuacji, gdy mamy przejściowe problemy finansowe, warto zapytać o tzw. wakacje kredytowe, jeśli jednak przewidujemy, że nasze kłopoty potrwają dłużej, warto pomyśleć o konsolidacji.  Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji należy porównać co najmniej kilka ofert, np. na aMoney.pl i dokładnie zapoznać się z warunkami umowy.

 

Materiał zewnętrzny

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl