Co jedzą chomiki? Dieta dla małego łakomczucha
Odpowiedź na pytanie o to, co lubią jeść chomiki, nie jest wcale prosta, okazuje się bowiem, że te niewielkie gryzonie są prawdziwymi łakomczuchami. Na szczęście, w sklepach zoologicznych nie brakuje smakołyków, które możemy im serwować mając pewność, że chomiki będą zadowolone.
Czym warto karmić chomika?
Gdy zastanawiamy się nad tym, jak konstruować dietę dla chomika, powinniśmy pamiętać o tym, że to właśnie ziarno zbóż powinno być jej najważniejszym składnikiem. To najważniejszy składnik wszystkich pokarmów gotowych tworzonych z myślą o gryzoniach, nic więc dziwnego, że jest ono również podstawą żywienia chomików. Najłatwiejszym rozwiązaniem wydaje się kupowanie chomikom gotowych mieszanek ziaren, nie oznacza to jednak, że istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do tego, aby samemu komponować im pożywienie. Te może składać się choćby z kukurydzy, ziarna owsa, żyta oraz ziarna pszenicy. Samo ziarno powinno spełniać określone wymogi. Najlepiej, jeśli jest suche i świeże, bez najmniejszych choćby śladów pleśni.
Jeśli dieta dla chomika ma być zbilansowana, nie powinno w niej zabraknąć również ziaren słonecznika. Te stanowią cenne uzupełnienie chomiczej diety, w ich skład wchodzi bowiem zarówno białko, jak i tłuszcze, a do tego ziarna są bogate w witaminę B i F, prowitaminę A, witaminy z grupy B oraz w potas, cynk i żelazo. Niestety, ziarno słonecznika jest przysmakiem nie tylko smacznym, ale i dość kalorycznym, warto więc mieć to na uwadze i nie serwować go zbyt często.
Jeśli chcemy odżywiać chomika zdrowo, a jednocześnie zastanawiamy się nad tym, jak sprawić mu przyjemność, powinniśmy zastanowić się nad orzechami. Najczęściej są to orzechy włoskie i laskowe, choć chomiki przepadają też za orzechami ziemnymi. Ich podawanie jest pożądane między innymi dlatego, że dzięki orzechom dostarczamy chomikom antyoksydantów, witaminy E, tiaminy, selenu oraz niacyny. To także gwarancja, że naszemu podopiecznemu nie zbraknie chomika, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz białka, którego przyswajanie nie będzie dla niego problemem. Ponownie musimy mieć jednak na uwadze to, że kaloryczność orzechów jest wyższa niż można tego oczekiwać, warto więc zachować umiar w ich serwowaniu.
W jaki sposób karmić chomika?
Gdy zastanawiamy się, jak chomik zareaguje na podawane mu owoce, musimy mieć świadomość tego, że jego dzicy krewni nie mają wielu okazji do ich jedzenia. Nie powinno być to zresztą dla nas zaskoczeniem skoro w naturalnym środowisku chomików nie jest o nie wcale łatwo. Znakiem rozpoznawczym chomików jest też naziemny tryb życia, co również utrudnia ich poszukiwanie. Nie oznacza to jednak, że chomiki stronią od owoców. Szczególnie te soczyste stanowią cenne źródło witamin i minerałów.
Jeśli szukamy sprawdzonego sposobu na urozmaicenie chomiczej diety, najlepiej, gdy postawimy na pomidory i ogórki, a także na brokuły, marchew oraz paprykę. Chomiki chętnie jedzą warzywa, dla nas stanowi to zaś niemałe udogodnienie dlatego, że możemy serwować im je każdego dnia. Nie można jednak zapominać, że tak owoce, jak i warzywa szybko się psują, nie trzeba więc przesadzać z ich ilością.
Szukając apetycznej żywności dla chomików powinniśmy też odwiedzić sklep zoologiczny. Tam nie brakuje interesujących przysmaków, wśród których wyróżniają się kolby dla gryzoni. Te są na tyle twarde, że nie tylko świetnie smakują, ale i umożliwiają chomikom tępienie sobie na nich siekaczy. Niestety, po raz kolejny mówimy o kalorycznym przysmaku. Raz na jakiś czas można też kupić chomikowi dropsy.
Dowiedz się więcej na: skowronska.pl
Warto zobaczyć
Rodzice i dziadkowie nagradzają za oceny...
Pozdrawiam, zespół obsługi klienta