Finanse Rozliczamy PITy 2017 przez Internet

Rozliczamy PITy 2017 przez Internet

Czasy się zmieniają, zmienia się również sposób składania rocznego zeznania podatkowego, do rozliczenia którego są zobowiązane wszystkie osoby uzyskujące dochód(z wyjątkiem podatników, którzy są zwolnieni z tego obowiązku przez ustawę). Od kilku dobrych lat zwiększa się liczba osób, które nie chcąc tracić swojego czasu na ręczne wypełnianie druków PIT i stanie w kolejkach, wybrały elektroniczny sposób na rozliczenie podatku od uzyskanych dochodów.

Zapewne większej liczbie Polaków, niż w roku poprzednim, darmowy program do rozliczania PIT 2017 zdecydowanie ułatwi rozliczenie PIT 2017. W Sieci można znaleźć wiele aplikacji umożliwiających wypełnienie PIT za 2017 rok, jednak tylko naprawdę dobre programy umożliwiają skorzystanie z ulg i odpisów od podatku, o których czasami podatnik - użytkownik nie słyszał. Taki program, to nie tylko “wypełniacz PITu” ale także doradcza. Takim programem, który rozlicza wszystkie deklaracje PIT jest polecany przez podatników PITax.pl Łatwe podatki.

Można rozliczyć niektóre PITy 2017 korzystając z PFR

Nie wyobrażamy sobie życia bez komputerów, młodzi ludzie dziwią się , jak to możliwe, że przeżyliście bez Internetu i smartfonów? Ano, przeżyliśmy….i mamy się dobrze! Oczywiście wejście komputerów do codziennej rzeczywistości to oprócz rozrywki, dostępu do wiedzy także ogromne ułatwienie. Ministerstwo Finansów w 2014 roku po raz pierwszy umożliwiło podatnikom skorzystanie z udogodnienia w postaci PFR, czyli wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Jeśli nie wiemy, jak rozliczyć PIT 2017, możemy skorzystać z propozycji przygotowanego przez urzędników rozliczenia dla osób korzystających z formularzy PIT 37 i PIT 38. Warto jednak podkreślić, że jest to propozycja, z której możemy skorzystać lub nie. Dobre programy do rozliczenia należnego fiskusowi podatku mają opcje zintegrowania naszego PFR z wypełnianym online formularzem podatkowym. Jeśli nasze rozliczenie roczne pit za 2017 rok będzie uwzględniało PFR, pamiętajmy, że możemy wpisać kwotę należnej nam ulgi a także (do czego gorąco zachęcamy) podać numer KRS organizacji pożytku publicznego, której urząd skarbowy przeleje na konto 1% wyliczonego podatku. Jeśli skorzystamy z przygotowanego dla nas PFR, pamiętajmy,żeby sprawdzić czy nasze dane są poprawne, Nie zapomnijmy również o podpisaniu i wysłaniu deklaracji.

PITy 2017 - jakie informacje są potrzebne do pobrania PFR?

Administracja skarbowa, oprócz wprowadzenia ułatwień przy rozliczaniu podatku dochodowego, dla równiez o bezpieczeństwo naszych danych, w tym wysokości zarobków. Dlatego, żeby pobrać, ewentualnie uzupełnić a następnie wysłać deklarację PIT 2017, podatnik musi podać następujące dane: PESEL/NIP, imię i nazwisko, datę urodzenia oraz bardzo ważną informację, która umożliwia autoryzację i pobranie wstepnie wypełnionego zeznania podatkowego - kwotę przychodu za 2017 rok, która stanowi sumę wszystkich osiągniętych przychodów. Jeśli podatnik korzysta z [PFR] PIT-37 powinien podać wartość zsumowanych przychodów z otrzymanych PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A.

Jeśli wybiera PIT 38 - to przychody zsumowane z otrzymanego PIT 8c

W jaki sposób wysłać gotowy PIT za 2017 do urzędu skarbowego?

Jeśli jesteśmy pewni, że wszystkie wpisane dane są poprawne a deklaracja jest kompletna, to znaczy ma załączniki z wpisanymi kwotami przysługujących ulg, jest wprowadzony numer KRS OPP, której chcemy pomóc, nie pozostaje nic innego, jak podpisanie i przesłanie PITu w formie elektronicznej do naszego urzędu skarbowego - więcej informacji tutaj. W tym celu możemy posłużyć się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym na ePUAP, (jeśli go mamy) lub najczęściej składanym podpisem w postaci danych autoryzacyjnych przez wpisanie wartości przychodu z 2016 r. Jeśli system zweryfikuje nasze zeznanie pozytywnie, wówczas nada mu określony status. W momencie, kiedy dokument uzyska status „200", możemy pobrać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

 

Materiał zewnętrzny

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl