Badanie due diligence - na czym polega i jakie oferuje korzyści?

Badanie due diligence to wielopłaszczyznowa i wyczerpująca analiza kondycji przedsiębiorstwa, która ma ułatwić wycenę spółki oraz negocjacje z kontrahentami. Zwykle poprzedza transakcje kapitałowe, takie jak zakup akcji, fuzja lub przejęcie i stanowi swoiste doradztwo transakcyjne. Badanie to zlecane jest wyspecjalizowanym w tej dziedzinie podmiotom zewnętrznym. Czy badanie due diligence faktycznie zawsze stanowi ostatni etap fazy przedtransakcyjnej i oferuje wiele korzyści?
Badanie due diligence ocenia kondycję biznesu
Kontrola ma ocenić, czy planowana transakcja będzie dla obu stron korzystna. Określa także potencjalne ryzyko, jakie się z nią wiąże i pomaga wycenić spółkę. Analiza powinna poinformować również między innymi o:
- wypracowaniu strategii prowadzenia późniejszych negocjacji,
- zaplanowaniu poszczególnych etapów transakcji,
- wszystkich informacjach dotyczących badanego na każdej płaszczyźnie przedsiębiorstwa,
- ocenie ryzyk podatkowych.
Badanie due diligence stanowi ostatni etap przed fazą negocjacji. Wykonują je wykwalifikowani specjaliści, którzy gwarantują bezstronność oceny i poufność zebranych danych. Zakres badania due diligence zależy od indywidualnych cech każdego podmiotu, ale zawsze obejmuje informacje o kondycji podatkowej, prawnej, finansowej i handlowej.
Wszystkie etapy badania due diligence
Analiza powinna rozpocząć się od ustalenia jej zakresu, z uwzględnieniem obszarów, które stanowią potencjalne ryzyko biznesowe.
W kolejnym etapie następuje wybór wyspecjalizowanych doradców, którzy przeprowadzą badanie due diligence. Wybierani są spośród najbardziej uznanych przedsiębiorstw doradczych i eksperckich. Kadra dobierana jest ze względu na specyfikę omawianej spółki, a jej dominującą część stanowią rzeczoznawcy, biegli rewidenci, prawnicy i doradcy podatkowi. Mają oni wgląd do wszystkich dokumentów, nawet tych tajnych, danego podmiotu i po wnikliwych analizach sporządzają opis badania.
W zależności od wielkości przedsiębiorstwa badanie due diligence trwa w granicach od tygodnia do nawet miesiąca. Całość procesu zwieńcza stworzenie obszernej i wyczerpującej oceny kondycji spółki. Najczęściej uwzględnia analizę:
- finansową,
- prawną,
- nieruchomości,
- obciążeń podatkowych,
- zarządzania kapitałem ludzkim,
- techniczną,
- aspektów psychologicznych i etyczno-moralnych,
- przepływu informacji
- organizacji.
Badanie due diligence odgrywa istotną rolę w doradztwie transakcyjnym. Na podstawie sporządzonych dokumentów, kompleksowo opisujących przedsiębiorstwo i umożliwiających wycenę spółki, kontrahenci mogą podjąć decyzję o ewentualnych negocjacjach.
Materiał zewnętrzny
Warto zobaczyć
Czym jest obsługa prawna firm? Jakie działania...
Aromamarketing. Zapach, który buduje wizerunek...