Biznes i Szkolenia Etapy pozyskiwania dotacji unijnych

Etapy pozyskiwania dotacji unijnych

Pozyskiwanie dotacji unijnych to dla wielu firm i instytucji szansa na rozwój i ogromna pomoc. Pozwalają na zwiększenie innowacyjności, dogonienie, a następnie także przegonienie konkurencji. Ułatwiają też zdobywanie środków na mniej oczywiste inwestycje. Ich plusem jest również to, że można się o nie starać nie tylko na początku kariery, ale i wtedy, gdy jest się dużym przedsiębiorstwem o mocnej pozycji rynkowej.

Dotacje unijne - jak pozyskać?

Choć pozyskiwanie dotacji unijnych to zagadnienie, z którym mierzymy się od lat, nadal budzi ono spore wątpliwości. Nie wszystkie kwestie z nim związane są jednakowo zrozumiałe i niejednokrotnie okazuje się, że niezbędne jest nam wsparcie z zewnątrz. Na szczęście, jego uzyskanie nie jest trudne. Choć o pieniądze z UE można aplikować samodzielnie mając duże szanse na to, że nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby szukać wsparcia z zewnątrz. Firmy, które zawodowo zajmują się pozyskiwaniem wsparcia unijnego, możemy dziś spotkać w każdym mieście. Współpracę z nimi można zresztą nawiązać na wiele sposobów. Wiele z nich przyjmuje interesantów przede wszystkim w swoich siedzibach, nie brakuje jednak i takich, które świadczą swoje usługi za pośrednictwem Internetu. Tylko od nas zależy też to, czy chcemy scedować na nie pozyskiwanie dotacji unijnych jako całego procesu, czy też liczymy jedynie na wsparcie ograniczające się do udzielania pomocy w odniesieniu do poszczególnych elementów oferty. Problemem nie powinno być także zdobycie fachowego doradztwa.

Pozyskiwanie dotacji unijnych krok po kroku

Proces uzyskiwania wsparcia unijnego można podzielić na przynajmniej kilka etapów. Co przy tym zasługuje na szczególną uwagę, każdy z nich jest tak samo ważny. Nie mówimy o krokach skomplikowanych, nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie popełnić błędu. Najpoważniejszy wiąże się z podchodzeniem do dotacji jako do czegoś, co się nam bezdyskusyjnie należy. Pracownicy wielu firm wychodzą z założenia, że spełniając podstawowe wymogi mają już niejako zagwarantowane unijne wsparcie. Tymczasem okazuje się, że nie jest ono wcale aż tak oczywiste, bo starają się o nie także inne osoby. Więcej do przeczytania na http://www.a1europe.pl/pozyskiwanie-funduszy-unijnych/

Pozyskiwanie dotacji unijnych

Krok 1 – konsultacje i analiza

Pierwszy etap jest jednocześnie tym, który może mieć kluczowe znaczenie. To właśnie on zakłada najpierw przeanalizowanie określonych planów inwestycyjnych, a następnie – próbę odpowiedzi na pytanie o to, który z istniejących funduszy może najpełniej umożliwić ich weryfikację. Na tym etapie też dokonuje się wyboru najlepszego źródła, w oparciu o które będzie finansowana konkretna inwestycja.

Krok 2 – planowanie projektu

Gdy mamy już pewne pojęcie na temat funduszu, z którego możemy skorzystać dana firma, warto postawić sobie pytanie o to, czy oczekiwania z nim związane będą się pokrywać ze stanem faktycznym. W tym celu dobrze jest przeprowadzić symulację pozwalającą na ocenę tego, jakie są szanse na uzyskanie wsparcia. Może się przecież okazać, że dotacja jest obiecująca, zwykle ubiega się o nią jednak wiele firm. Nawet w takiej sytuacji nie warto z niej rezygnować, choć już na etapie przygotowywania projektu konieczne jest zastanowienie się nad tym, jakie ewentualne zmiany mogą pomóc w uzyskaniu jeszcze większej liczby punktów.

Krok 3 – opracowanie dokumentów aplikacyjnych

To właśnie na tym etapie sytuacja lubi się komplikować. Zarówno sporządzenie wniosku o dotację, jak i dokumentacji dodatkowej takiej, jak choćby biznesplan i studium wykonalności, nie jest trudnym wyzwaniem, wymaga jednak precyzji i dużej dbałości o szczegóły. Problematyczne mogą być też załączniki takie, jak choćby badania rynkowe, warto więc korzystać z pomocy z zewnątrz, aby na tym etapie zwiększyć swoje szanse zamiast je tracić.

Krok 4 – obsługa procesu oceny projektu

Na tym etapie pomoc z zewnątrz nie ogranicza się jedynie do przygotowania do panelu ekspertów. Może dotyczyć również konsultacji prowadzonych z tymi instytucjami, które przyznają dotacje. Te, w czasie analizowania wniosku, niejednokrotnie mają dodatkowe pytania. Udzielenie na nie konkretnej odpowiedzi zwiększa szansę na wsparcie finansowe. Obsługa procesu oceny projektów zakłada również dokonywanie niezbędnych uzupełnień i poprawek, jeśli zajdzie taka potrzeba, a także pomoc na etapie zawierania umów, gdy wsparcie zostanie przyznane.

Krok 5 – rozliczanie projektu UE

Z ostatnim etapem wsparcia mamy do czynienia już po przyznaniu dotacji. Konieczne jest wtedy nie tylko prowadzenie sprawozdawczości, ale również ścisła współpraca z podmiotami, które są podwykonawcami konkretnych inwestycji.

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl