Dom Ocieplanie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplanie domu – jaki materiał wybrać?

Polska jest krajem położonym w dość chłodnym klimacie. Przez większą cześć roku musimy zmagać się z niskimi temperaturami. Aby móc się przed nimi uchronić, potrzebujemy w naszych domach odpowiedniego ogrzewania. Korzystanie z poszczególnych technologii przynosi co prawda dobre efekty, ale zawsze wiąże się ze sporymi kosztami. Z tego powodu w nowszym budownictwie kładzie się wielki nacisk na odpowiednie docieplanie budynków. Wykonanie dobrej i szczelnej izolacji nie tylko zwiększa nasz komfort we wnętrzu domu, ale pozwala również na znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Wykonanie odpowiedniego ocieplenia jest jednak niemałą inwestycją. Przede wszystkim trzeba dokładnie ocieplić wszystkie ściany i przegrody znajdujące się w budynku – jedynie wówczas izolacja będzie faktycznie skuteczna. Istnieje wiele materiałów, które wykorzystywane są do wykonywania takich ociepleń. Do najpopularniejszych należy styropian oraz wełna mineralna. Oba materiały posiadają swoje wady i zalety, trzeba zatem dokładnie się im przyjrzeć aby wiedzieć, co będzie najlepsze w danym przypadku.

Styropian

Styropian jest obecnie najczęściej wykorzystywanym w naszym kraju materiałem do ocieplania ścian i przegród w budynkach. Śmiało można założyć, że wykorzystuje się go w większości prac budowlanych na terenie naszego kraju. Jego bardziej "fachowa" nazwa to polistyren ekspandowany. Istnieje kilka powodów, dla których styropian cieszy się tak dużą popularnością. Materiał ten jest przede wszystkim stosunkowo tani oraz łatwo dostępny. Daje również wiele możliwości jeśli chodzi o jego obróbkę, co czyni z niego rozwiązanie bardzo uniwersalne i wszechstronne. Główne ograniczenia w stosowaniu go wynikają z tego, że jest on jednocześnie łatwopalny. Nie można w związku z tym używać go w połaciach dachowych czy w stropach od strony sufitu – takie położenie zwiększa ryzyko jego zapalenia. Również jego montaż oraz wcześniejsza obróbka są stosunkowo tanie i proste.

Wykańczasz dom? Przeczytaj o wykończeniu placu wokół budowy na: www

czym ocieplić dom?

Wełna mineralna

Wełna mineralna dostępna jest w dwóch odmianach – skalnej oraz szklanej. Jej ceny oraz koszty montażu są nieco wyższe, co automatycznie przykłada się na mniejszą popularność. Wciąż jest to jednak jeden z powszechniej stosowanych materiałów izolacyjnych w naszym kraju. Niekiedy jest to jednocześnie jedyne możliwe rozwiązanie, bowiem w niektórych przypadkach zastosowanie styropianu jest niemożliwe. Wełnę mineralną powszechnie stosuje się w domach o konstrukcji szkieletowej, w przestrzeniach między krokwiami dachów, niektórych ścianach działowych oraz w sufitach podwieszanych. Wełna posiada dobre właściwości akustyczne, może zatem skutecznie tłumić każde pomieszczenie. Do tego nie jest materiałem tak łatwopalnym jak styropian, dzięki czemu można bezpiecznie stosować ją w różnych miejscach. Sam montaż wełny jest jednak nieco trudniejszy, bowiem materiał ten nie jest tak łatwy w obróbce. Korzysta się przy tym z nieco droższych kołków niż w przypadku styropianu. Taka jest jednak cena za nieco lepsze właściwości oraz bezpieczeństwo.

Które rozwiązanie jest najlepsze?

Trudno jednoznacznie określić, który z opisanych wyżej materiałów jest lepszy. Każdy z nich posiada mocne jak i słabe strony, z którymi trzeba się liczyć przy podejmowaniu decyzji. Odpowiedni materiał do izolacji należy dobierać indywidualnie, przy uwzględnieniu wszystkich warunków panujących w danym budynku oraz charakterystyki jego konstrukcji. W zależności od ocieplanego miejsca, poszczególne rozwiązania mogą sprawdzać się zupełnie inaczej. Najlepiej robić to ze specjalistą który będzie w stanie ocenić, jakich dokładnie właściwości potrzebujemy w konkretnym miejscu.

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl