Dom Dowiedz się, co zrobić, by uniknąć regresu ubezpieczeniowego i kup tanie OC na Mubi

Dowiedz się, co zrobić, by uniknąć regresu ubezpieczeniowego i kup tanie OC na Mubi

W sytuacjach szczególnych towarzystwo ubezpieczeniowe lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) mogą zażądać od osoby ubezpieczonej (i jednocześnie sprawcy szkody) zwrotu całości lub części odszkodowania, które wcześniej wypłaciły poszkodowanemu w kolizji lub wypadku. Sytuację taką określa się mianem regresu ubezpieczeniowego. Często dochodzi do niego w przypadku nieposiadania przez właściciela pojazdu ważnego OC (według kalkulatora OC Mubi w lipcu br. średnia cena tej polisy wyniosła w Polsce 866,42 zł). O tym, kiedy jeszcze grozi Ci regres ubezpieczeniowy, jak go uniknąć oraz gdzie kupić możesz tanią polisę OC piszemy w dzisiejszym artykule.

Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

Najprostszym sposobem, by uniknąć regresu ubezpieczeniowego, jest oczywiście dokładne przestrzeganie zasad umowy ubezpieczenia OC. Jak nietrudno się domyśleć, o zwrot całości lub części odszkodowania UFG lub towarzystwo ubezpieczeniowe wystąpią do Ciebie, gdy swoje auto prowadziłeś po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających, ale nie tylko wtedy. Podobna procedura może zostać wobec Ciebie podjęta również wówczas, gdy po spowodowaniu wypadku lub kolizji opuścisz miejsce zdarzenia (w domyśle: uciekniesz), szkodę wyrządziłeś z premedytacją, lub też nie miałeś uprawnień do kierowania pojazdem (poza sytuacjami wyjątkowymi, kiedy chciałeś uratować komuś życie, ocalić mienie albo ścigałeś osobę, która popełniła przestępstwo). O tym, jak anulować regres ubezpieczeniowy, w jaki sposób odwołać się od decyzji i czy regres się przedawnia przeczytasz w opracowanym przez eksperta Mubi poradniku, który dostępny jest na stronie https://mubi.pl/poradniki/regres-ubezpieczeniowy. Dowiesz się z niego także m.in. o tym, czy za regres ubezpieczeniowy naliczane są odsetki oraz jak wpływa on na zniżki na polisę OC. 

Średnie ceny OC - od jakich czynników zależy wysokość składki?

W lipcu br. najwięcej za OC zapłacić musieli mieszkańcy takich miast wojewódzkich jak Bydgoszcz (937,78 zł), Gdańsk (1043,02 zł) i Wrocław (1111,50 zł). Jeśli chodzi o marki aut, rekordzistą okazało się BMW - jego właściciele płacili za OC średnio aż 1098,50 zł. Tym bardziej zaskakuje fakt, że jednocześnie to właśnie jeden z posiadaczy takiego auta wykupił w TU UNIQUA polisę najtańszą w kraju, za którą zapłacił tylko 246 zł (!). Było to BMW seria 3, o pojemności silnika 2,5, wyprodukowane w 1988 roku. Jego właścicielem jest mieszkaniec Wałbrzycha, urodzony w roku 1972. 

Jak widać, ceny OC mogą być bardzo zróżnicowane, a rankingi i statystyki są w stanie dać Ci jedynie bardzo wstępne wyobrażenie o tym, ile zapłacisz za swoją polisę. Wysokość składki zależeć będzie od bardzo wielu czynników, takich jak chociażby płeć, stan cywilny, pojemność silnika w aucie czy przysługujące kierowcy zniżki za bezwypadkową jazdę (mogą one wynieść nawet 60%). Aby dowiedzieć się, jakie propozycje mają towarzystwa ubezpieczeniowe konkretnie dla Ciebie, musisz wyliczyć swoją składkę OC, podając te i wiele innych danych w polach formularza kalkulatora ubezpieczeń. Tylko wówczas przedstawiona oferta będzie idealnie dopasowana do Twojego przypadku.

Kalkulatory dostępne na stronach ubezpieczycieli

Kalkulatory ubezpieczeń ma na swoich witrynach większość towarzystw ubezpieczeniowych, jednak korzystanie z nich może być dość uciążliwe. Nie dlatego, że są trudne do wypełnienia, bo tak nie jest, ale za każdym razem, na stronie internetowej każdego kolejnego TU, trzeba wypełniać je praktycznie od zera. Zabiera to bardzo dużo czasu, zwłaszcza jeśli zamierzasz porównać oferty nie dwóch czy trzech, a na przykład 7 różnych ubezpieczycieli. Istnieje jednak sposób dużo lepszy i dużo szybszy, a jest nim skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. 

regres ubezpieczeniowy

Porównywarka ubezpieczeń Mubi

Być może miałeś już okazję usłyszeć co nieco o porównywarce ubezpieczeń Mubi, albo też widziałeś jej reklamę w TV (w spocie występuje znany rajdowiec Krzysztof Hołowczyc, który objaśnia działanie tego narzędzia). W Mubi, na witrynie internetowej https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/oc również wypełniasz formularz, ale tylko jeden raz. To doskonały sposób, by atrakcyjne ubezpieczenie OC samochodu znaleźć naprawdę szybko. 

Nasza porównywarka oszczędza czas i pozwala na przejrzenie najlepszych ofert OC z rynku ubezpieczeniowego. Klient otrzymuje ich co najmniej kilka, czasem kilkanaście. Porównuje je, wybiera tę najbardziej korzystną i kupuje przez Internet. A w razie jakichkolwiek problemów lub w przypadku dodatkowych pytań skorzystać może z naszej pomocy - mówi doradca klienta Mubi.

Tańsze OC dzięki szybkiej porównywarce

Z porównywarki Mubi skorzystał niedawno pan Andrzej z Warszawy. Ten 30-letni posiadacz Hondy Civic od kilku lat płacił za swoje ubezpieczenie OC ponad 1250 zł (w lipcu średnia wysokość składki dla auta marki Honda to wg. kalkulatora OC Mubi 885,2 zł). A ponieważ ważność jego polisy właśnie dobiegała końca, postanowił sprawdzić, czy może kupić ją taniej. 

Muszę przyznać, że byłem pozytywnie zaskoczony. Nie tylko tym, że znalazłem OC tańsze o prawie 300 zł, ale i samymi możliwościami porównywarki. Narzędzie jest proste w obsłudze, rzetelne i szybkie, a proces zakupu bezproblemowy. Nie musiałem spotykać się z agentem ani w ogóle wychodzić z domu - wszystkie dokumenty polisy dostałem na swój adres e-mail. Niedawno przekonałem żonę, by również kupiła OC w ten sposób - mówi pan Andrzej.

Warto dodać, że porównywarka Mubi to narzędzie całkowicie darmowe. W razie jakichkolwiek problemów czy pytań możesz też skorzystać z pomocy doradców, która również nic nie kosztuje - wystarczy zadzwonić lub wysłać e-maila do biura obsługi klienta. Co ważne, po otrzymaniu ofert OC nie będziesz zobowiązany do zakupu ubezpieczenia - możesz to zrobić, ale nie musisz. Warto zatem po prostu to zaawansowane narzędzie wypróbować i sprawdzić jak tanie może być OC! 

 

Artykuł partnera

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl