Dom Budowa domu i fundament

Budowa domu i fundament

Fundament to pojęcie szerokie, nawet nierzadko symboliczne, wiadomo bowiem że od niego wiele zależy. Fundament nawet najmocniejszy ma tylko wtedy rację bytu, kiedy stawiany jest na odpowiednio nośnym gruncie. Projektanci domów na ogół mają opracowany fundament i raczej rzadko wymagane są wcześniejsze badania geotechniczne. Mimo to nigdy nie zaszkodzi sprawdzić, jakie są uwarunkowania gruntowe w miejscu gdzie chcemy postawić dom.

Rozmaite są rodzaje fundamentów i bywają one dostosowywane do konkretnych warunków gruntowych. Ponadto nierzadko rodzaj fundamentu determinują uwarunkowania związane z planem zagospodarowania przestrzennego albo na przykład z obecnością strefy ochronnej - choćby otuliny parku krajobrazowego. Może zatem zaistnieć taka sytuacja, że dyrekcja parku nie wyda zezwolenia na budowę standardowego domu w otulinie, natomiast gmina nie będzie miała nic przeciwko temu. Wtedy czekają nas długie procedury.

Na ogół w otulinach parków krajobrazowych nie zabrania się budowy domków drewnianych o niedużych gabarytach na fundamentach ażurowych. Najczęściej takie domki przypominają tradycyjne dacze i stanowią rodzaj budynków sezonowych.

Jaki fundament pod domy drewniane?

Zważywszy na fakt, że domy drewniane są na ogół lżejsze od murowanych to i fundament pod nie może być mniej masywny, ale bezwzględnie powinien być wykonany profesjonalnie z przestrzeganiem wszelkich reguł budowlanych. Do wyboru jest kilka możliwości. Mogą to być między innymi:

- tak zwane studnie;

- pale;

- ława betonowa (w tym wypadku lżejsza);

- płyta fundamentowa.

W Polsce przy budowie domów nadal co prawda dominują metody tradycyjne, ale zyskuje na popularności płyta fundamentowa, ze względu choćby na ułatwienia w montażu (nie trzeba pod nią robić głębokich wykopów). Taka płyta sprawdza się na słabych gruntach. Jest dosyć wytrzymała i pozwala na przykład na stawianie ścianek działowych w dowolnych miejscach bez ryzyka nadmiernego obciążenia. Płyta fundamentowa może stanowić jednocześnie podłogę parteru. Ponadto ułatwia równomierne ułożenie (na niej lub pod nią) izolacji przeciwwilgociowej.

Fakt, że w przypadku płyty fundamentowej nie trzeba się zbyt mocno wkopywać jest zaletą, gdy na danej działce budowlanej mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych.

Wśród różnic przemawiających za fundamentem tradycyjnym można wymienić między innymi fakt, że płyta fundamentowa wymaga wysokiej jakości betonu i zatrudnienia fachowców w trakcie jej montażu. Natomiast wykonanie fundamentu tradycyjnego wymaga więcej czasu (do kilku tygodni).

Materiał partnera zewnętrznego

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl