Dom energooszczędny. Pytania i odpowiedzi
Budowa domu to przedsięwzięcie nie lada kalibru. Warto dobrze przemyśleć temat i postawić dom, który będzie nie tylko wygodny, funkcjonalny i miły dla oka, ale też tani w utrzymaniu.
Czy warto zdecydować się na dom energooszczędny? Jakie energooszczędne rozwiązania są najkorzystniejsze? Czy to się opłaca? Wyjaśnienie w poniższym tekście.
Dlaczego powinniśmy budować energooszczędne?
Dom energooszczędny oznacza przede wszystkim niższy roczny koszt jego ogrzania i to właśnie ten argument najbardziej motywuje inwestorów do stawiania takich budynków. Dom taki charakteryzuje się racjonalnym i przemyślanym projektem oraz doborem instalacji. Oznacza to wyższe wydatki na etapie budowy, jednak później procentuje przez lata.
Dobrze wiedzieć, iż przepisy w naszym kraju w zakresie energochłonności nowych budynków, zgodnie z wprowadzaniem w życie dyrektywy unijnej z 19.05.2010 r. są stale zaostrzane. Wprowadzenie zmian w prawie zaplanowano kolejno na 2014, 2017 i 2021 rok. Warto dopilnować, aby nasz dom spełniał nie tylko teraźniejsze, ale i przyszłe wymogi stawiane przez prawo i zainteresować się budownictwem energooszczędnym.
Kiedy dom uznaje się za energooszczędny?
Definicja domu energooszczędnego nie jest określona przez prawo. W najprostszym ujęciu jest to budynek o mniejszym zużyciu energii niż w budynku standardowym o tej samej wielkości. Przyjmuje się, że roczne zapotrzebowanie na energię w budynkach energooszczędnych nie powinno przekraczać 70 kWh/m2.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi program dopłat do domów energooszczędnych. Aby otrzymać taką dopłatę (w wysokości odpowiednio 30 lub 50 tys. zł) nasz dom musi spełnić jeden z dwóch standardów: NF40 (o rocznym zapotrzebowaniu na energię poniżej 40 kWh/m2) lub NF15 (o rocznym zapotrzebowaniu na energię poniżej 15 kWh/m2).
Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?
Koszt budowy domu energooszczędnego w stosunku do tradycyjnego określa się jako 15-25% wyższy. Natomiast wzniesienie budynku spełniającego standard NF40 może nas kosztować ponad 30% więcej. Powodem konieczności tak dużego wkładu finansowego w inwestycję są przede wszystkim koszta wdrożenia nowoczesnych technologii i zastosowania nowoczesnych materiałów, a także grubszej izolacji ścian, konieczności sporządzenia precyzyjnej dokumentacji projektowej czy też zatrudnienia doświadczonej, wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Dodatkowo na wyższe koszta składają się m.in. energooszczędne okna, efektywny system grzewczy i system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Inwestycja taka procentuje jednak poprzez niskie koszty eksploatacji gotowego domu. Szacuje się, że zwrot kosztów związanych z osiągnięciem energooszczędności uzyskamy średnio po 20 latach, co nie jest złym wynikiem, biorąc pod uwagę fakt, że ceny energii stale wzrastają.
Czy można uzyskać dotację na budowę domu energooszczędnego?
Tak, z wymienionego wyżej programu prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej możemy uzyskać dotację w wysokości 30 000 zł brutto, spełniając standard NF40 i 50 000 spełniając standard NF15. Dotację otrzymujemy po zakończeniu budowy i uzyskaniu odpowiedniego standardu energetycznego.
Wniosek o kredyt z dopłatą złożyć należy przed osiągnięciem stanu deweloperskiego, to znaczy, zanim zostaną wykonane wszystkie instalacje. Projekt budowlany musi być także zatwierdzony przez weryfikatorów, których lista dostępna jest na stronie internetowej NFOŚIGW. Co ważne, jeśli złożymy wniosek o dopłatę do standardu NF15, a nie uda nam się go osiągnąć, dotację nadal możemy uzyskać w kwocie odpowiedniej dla standardu NF40, czyli 30 tys. zł. W przypadku nieosiągnięcia limitu standardu NF40 lub niespełnienia minimalnych wymagań technicznych dotyczących konstrukcji budynku dotacji nie otrzymamy.
Jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym?
Instalacja grzewcza to kluczowa sprawa w domu energooszczędnym. Istnieje kilka możliwości, które możemy zastosować w takim budynku. Najniższe koszty eksploatacji uzyskamy, stosując urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, jednak tego typu rozwiązania wiążą się z najwyższymi kosztami na etapie budowy.
Popularnym w naszym kraju rozwiązaniem jest system grzewczy działający w oparciu o kocioł kondensacyjny na gaz ziemny. Tego typu instalacja jest korzystna zarówno ze względu na koszty eksploatacji, jak i cenę jej wykonania. W przypadku braku możliwości podłączenia się do sieci gazowej sprawdzi się kocioł na biomasę lub gruntowa pompa ciepła. Biomasa jest stosunkowo tanim paliwem oraz przyjaźniejszym dla środowiska niż, przykładowo, węgiel.
Do podgrzewania wody użytkowej w takiej sytuacji przyda się jednak powietrzna pompa ciepła lub kolektory słoneczne, co zniweluje uciążliwość stosowania kotła. Dobrym rozwiązaniem jest też gruntowa pompa ciepła, która nadaje się zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i wody. Za taką pompą przemawiać może fakt, że nie potrzebuje ona paliwa ani nie wydziela spalin, pobiera jedynie ciepło z gruntu. Wyższe koszty inwestycyjne rekompensuje jej niewielkie zużycie energii i efektywna praca.
Warto zobaczyć
Buzz marketing - jak skutecznie wykorzystywać...
Smocza krew w kosmetykach - czy warto stosować?