Dom Wszystko, co musisz wiedzieć o usłudze multiroom

Wszystko, co musisz wiedzieć o usłudze multiroom

Rozwój i digitalizacja mediów prowadzi do powstania szeregu udogodnień, które w kolejnych etapach stają się już nie nowinkami technologicznymi, a po prostu standardami.  Warto być ze wszystkim na bieżąco, bo większość usług służy przede wszystkim ułatwieniu i podniesieniu komfortu naszego życia. Jedną z takich usług jest multiroom cyfrowy - czym jest, jak właściwie działa i wśród jakich jego opcji możemy wybierać?

Co to jest multiroom cyfrowy?

Multiroom cyfrowy jest specjalnym zbiorczym systemem telewizyjnym, który umożliwia legalny i niezależny odbiór programów danego pakietu na wielu telewizorach, z wyłączeniem konieczności instalowania kilku anten. System ten pozwala zastąpić montaż nawet kilkudziesięciu anten telewizyjnych i satelitarnych, zapewniając jednocześnie równy dostęp do najwyższej jakości sygnału wszystkim odbiorcom.

Jak to wygląda w praktyce? Mając w domu kilka telewizorów, możemy na każdym z nich, na podstawie jednej umowy, mieć dostęp do wszystkich kanałów z wybranego pakietu. Multiroom cyfrowy zapewnia taką samą jakość i taką samą ilość kanałów na wszystkich odbiornikach - rozdzielony zostaje zatem sygnał telewizji cyfrowej. Tylko w jaki sposób zostaje to zainstalowane?

Jak podłączyć multiroom?

Multiroom cyfrowy składa się z okablowania strukturalnego, czyli sieci telewizyjnej, która doprowadzona zostaje do każdego z telewizorów oraz z jednostki centralnej, która instalowana jest w jednym pomieszczeniu - zazwyczaj jest to poddasze danego budynku. Najczęściej jednostką centralną jest multiswitch - specjalne urządzenie, które rozdziela sygnał z jednej anteny telewizyjnej i jednej satelitarnej na wszystkie telewizory. Przewody z anteny telewizyjnej i satelitarnej są doprowadzane do jednostki centralnej, gdzie następuje specjalna obróbka sygnału.

Profesjonalne instalacje Multiroom oferuje Nautilus: http://instalacje.nautilus.net.pl/multiroom/

Dalej multiswitch dostarcza do poszczególnych, zainstalowanych w danych pokojach czy mieszkaniach, gniazd antenowych sygnał. Zainstalowany multiroom cyfrowy nie tylko podnosi komfort użytkowania telewizji cyfrowej, ale pozwala także na uniknięcie nieestetycznego nadmiaru okablowania i zjawiska gęsto osadzonych anten. Widoczna staje się także różnica w jakości odbieranego sygnału i braku jego zakłóceń czy zaników, nawet trakcie niesprzyjającej pogody. 

Multiroom Polsat

Multiroom cyfrowy od Polsatu zapewnia dostęp do programów w jakości HD nawet na czterech odbiornikach, oferując tym samym dodatkowe dekodery. Warunkiem poprawnego funkcjonowania usługi jest wykorzystywanie dekoderów w obrębie jednego gospodarstwa domowego. Multiroom Polsat wymaga do korzystania ze swoich usług:

-aktywnego kontraktu z Cyfrowym Polsatem,

- podstawowego dekodera z kartą dekodującą,

- dodatkowego dekodera z kartą dekodującą,

- podłączenia do sygnału satelitarnego obydwu dekoderów.

Każdy z dekoderów musi zostać podłączony do instalacji antenowej. Istnieje możliwość podłączenia dekodera do oddzielnych anten lub podłączenia więcej niż jednego dekodera do danej anteny przy użyciu konwertera w typie quad lub twin. Multiroom Polsat wymaga indywidualnej aktywacji każdego z dekoderów.

multiroom Polsat

Multiroom Orange

Multiroom Orange oferuje możliwość oglądania telewizji z jednego pakietu na dwóch odbiornikach jednocześnie i dostępny jest w określonych ofertach. Aby korzystać oferty z multiroom Orange należy spełnić określone warunki. Są to:

- wykupiona, aktywna IPTV z opcją multiroom,

- neostrada FTTH lub VDSL,

- modem Orange Funbox, Orange Funbox 2.0, Livebox 3.0,

- dwa dekodery dla każdego odbiornika.

Do konfiguracji systemu należy przygotować umowę, która zawiera ID usługi oraz PIN - są to niezbędne do przeprowadzenia konfiguracji kody. Kiedy Livebox lub Funbox zostaną skonfigurowane, należy podłączyć dekoder lub dekodery.

Multiroom UPC

Multiroom od UPC oferuje usługę jednoczesnego oglądania różnych programów nawet na trzech telewizorach. Użytkownik do wyboru ma opcję z modułem CI+ lub z dekoderem - z czego rekomendowana jest ta, związana z MediaModułem CI+, nie jest ona jednak kompatybilna z każdym odbiornikiem i należy to wcześniej sprawdzić. Instalacja tego modułu możliwa jest wyłącznie na telewizorach z wbudowanym kablowym tunerem DVC-C obsługującym standard CI+. Jeśli jednak dany odbiornik takiego modułu nie obsługuje, to oferta z podłączeniem drugiego dekodera jest w pełni funkcjonalna.

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl