Jak wygląda żywienie kota po kastracji?

Zabiegi, jakim najczęściej poddaje się koty, to kastracja oraz sterylizacja. Poza atutami, jakie są dla nas oczywiste, każdy z tych zabiegów wymusza przyjęcie odpowiedniego sposobu pielęgnacji zwierzęcia, zwłaszcza jeśli chodzi o pożywienie.
Koty mieszkające w domach są poddawane sterylizacji z kilku powodów. U kotek taki zabieg zmniejsza szansę na to, że zachoruje ona na nowotwór gruczołu mlekowego lub że nabawi się infekcji macicy. Kocica przestaje też głośno miauczeć w okresie marcowych kocich godów. Natomiast kot nie zaznacza swojego terenu moczem o intensywnym zapachu.
Kastracja i sterylizacja – jak wpływają na organizm kota?
Sterylizacja zmienia sposób wydzielania hormonów oraz sprawia, że spalanie kalorii staje się wolniejsze. Dlatego jeśli nie chcemy, by nasz mruczek cierpiał z nadwagę, to warto zacząć stosować odpowiednią dietę. Najlepiej kupić ku temu karmę przeznaczoną dla pupilów po sterylizacji lub kastracji. Możemy zauważyć, że kot poddany zabiegowi, ma większy apetyt, choć jego zapotrzebowanie na kalorie spada nawet o 1/3. Takie zachowanie jest szczególnie nasilone w okresie do dwóch miesięcy po zabiegu.
Wykastrowany lub wysterylizowany kot jest bardziej narażony na wszelkie choroby czy infekcje związane z dolnymi drogami moczowymi, w tym szczególnie na kamienie moczowe. Ogólnym powodem jest tutaj zakwaszenie moczu, a za bardziej szczegółową przyczynę uznaje się nadmierne wysycenie moczu jonami, które są odpowiedzialne za tworzenie kryształów. W organizmie kota zmniejsza się ilość czynników, które ten proces hamują – są to składniki takie jak magnez, witamina B6 oraz odpowiedni poziom nawodnienia. Koty po zabiegu zdecydowanie mniej się ruszają, dlatego rzadziej zaglądają do miski z wodą, co powoduje powstawanie kamieni.
Jak karmić kota po kastracji?
Jeśli kot ma utrzymać dobrą wagę, to pomóc w tym może jedynie odpowiednia karma. Takie mieszanki zapobiegają jednocześnie powstawaniu kamieni moczowych. U kocic otyłość występuje częściej, ponieważ ich ciała mają naturalną skłonność do magazynowania tkanki tłuszczowej, która występuje u nich w przewadze nad mięśniami. Musimy wiedzieć, że otyłość nie jest korzystna dla zdrowia naszego kociego przyjaciela, ponieważ uznaje się ją za przyczynę kilku groźnych schorzeń. Jednak fakt dokonania zabiegu nie jest wszystkim. Znaczenie posiada również wiek kota. Dzisiaj koty poddaje się sterylizacji wcześniej, niż jeszcze kilka lat temu. Dlatego wybierając karmę zwracajmy uwagę zarówno na fakt dokonania zabiegu, jak i na wiek kota.
Co powinien jeść kot kastrat?
Gdy kastracji dokonano u małego, niespełna rocznego zwierzęcia, to warto sięgnąć po karmę Second Age Kitten Sterilised. Jest ona odpowiednia dla kotów od 6. do 12. miesiąca, ponieważ zawiera gamę składników potrzebnych na tym etapie rozwoju.
Jeśli nasz kot jest już dojrzały, to musimy zapewnić jego stawom odpowiednia ochronę. Ku temu właśnie służą składniki znajdujące się w karmie Sterylised 7+ (dla kotów powyżej 7. roku życia) praz Sterylised 12 (gdy kot skończy 12 lat). W składzie znajdziemy takie korzystne elementy jak luteina, tauryna, witamina E oraz C. do tego kompleks witamin i tłuszczy, które nadadzą sierści zdrowego wyglądu.
Ile powinien jeść kot kastrat? - problem nadwagi
Zmniejszenie wagi kota jest cięższe niż w przypadku psa, ponieważ koty nie prowadzą tak aktywnego stylu życia. U kotów należy zwiększać ilość ruchu i zmniejszać ilość karmy. Nie należy zbytnio zmniejszać podaży białka, gdyż wtedy zanika masa mięśniowa. Karma Sterylised 37 ma mniejszą ilość kalorii, a jednocześnie zawiera L-karnitynę, która sprzyja pobieraniu energii z tkanki tłuszczowej.
Warto zobaczyć
Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych – sprawdź...
Panele ścienne – sposób na wyciszenie...