Prawo i praca Jak szukać i rozmawiać z potencjalnym zdalnymi pracownikami?

Jak szukać i rozmawiać z potencjalnym zdalnymi pracownikami?

Praca zdalna jest dziś popularniejsza, niż kiedykolwiek wcześniej - takie możliwości otwiera przed przedsiębiorstwami i ich pracownikami internet. Nie każde zadanie trzeba wykonywać w biurze, w określonych godzinach (najczęściej od 8 do 16). Coraz więcej osób chce godzić życie prywatne z zawodowym, oszczędzając czas i pracując z domu. Jak jednak przeprowadzić rekrutację na stanowisko pracownika zdalnego, by nie wiązało się to ze szkodą dla firmy? Na co zwrócić baczną uwagę?

Praca zdalna - jaka jest jej specyfika?

Praca zdalna polega na wykonywaniu zwykłych obowiązków, ale nie z biura, a z domu pracownika. Kiedyś wiązana była głównie z takimi zawodami, jak grafik czy copywriter. Dziś prace zdalną wykonuje bardzo wielu pracowników, których zadanie polega na odbieraniu telefonów czy pracy w systemie komputerowym firmy. Wiele przedsiębiorstw umożliwia swoim pracownikom taki tryb pracy raz czy dwa razy w tygodniu.

Pracując zdalnie, pracownik może mieć określone godziny pracy lub określone zadania do wykonania na termin. W pierwszym przypadku musi zalogować się do systemu w godzinie, o której zaczyna pracę. To opcja, która pozwala na o wiele ściślejszą kontrolę przez pracodawcę. Pracownik zdalny loguje się do "biura" online i wylogowuje z niego, gdy czas pracy minie. W tym czasie wykonuje zadania, w które przełożony zachowuje wgląd. Drugi tryb pracy wymaga o wiele większego zaufania ze strony pracodawcy i umiejętności organizowania czasu oraz samokontroli ze strony pracownika. Zadanie ma określone wytyczne oraz termin, w którym musi zmieścić się wykonawca.

Rozmowa z kandydatem na pracownika zdalnego

Jak nietrudno się domyślić, nie każdy może i powinien być pełnoetatowym pracownikiem zdalnym. Jakich cech należy poszukiwać w kandydacie na to stanowisko? Z pewnością jest to odpowiedzialność i umiejętność zorganizowania własnego czasu tak, by znalazła się w nim przestrzeń na skupienie i wykonywanie obowiązków. Pracownik musi więc dobrze stawiać czoła pokusom, jakich nie brakuje w środowisku domowym - przerwa na pięć kaw, gotowanie obiadu, wyjście do sklepu czy odcinek serialu odpada. To nie stanowisko dla osób o niewielkiej samokontroli.

Jak więc szukać  rozmawiać z potencjalnymi zdalnymi pracownikami? Należy dowiedzieć się, czy dany kandydat ma jakieś doświadczenie w takiej pracy i czy posiada umiejętności organizowania własnego czasu. Czasem dobrym wyjściem okazuje się etap przejściowy - połowa godzin pracy w biurze, połowa z domu.

Praca zdalna - co zyskuje pracownik, a co pracodawca?

Praca zdalna to system, który pozwala wiele zyskać zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Ten pierwszy oszczędza przede wszystkim czas i pieniądze przeznaczane na dojazdy. Może wstać pół godziny przed pracą, spokojnie zjeść śniadanie, zrobić sobie kawę i usiąść do komputera. Unika też rozpraszającego, często trudnego w odbiorze środowiska biurowego. Co zyskuje pracodawca? Przede wszystkim możliwość współpracy ze specjalistami, którzy mieszkają zbyt daleko, by codziennie dojeżdżać do siedziby jego firmy, a w wielu przypadkach także większą motywację pracownika.

Artykuł redagowany przez Strategie Personalne, agencję HR z Krakowa
Strategie Personalne
ul. Królowej Jadwigi 236/1, 30-218 Kraków 
telefon 607 740 950
https://www.sp.pl

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl