Dom Komfortowa klatka dla chomika

Komfortowa klatka dla chomika

Decyzja o kupnie lub przygarnięciu chomika oznacza, że należy zadbać o podstawowe potrzeby zwierzęcia i stworzyć mu przyjemną i urozmaiconą przestrzeń do życia. Jak stworzyć komfortową klatkę dla chomika? Co w niej umieścić?

Odpowiedni metraż to podstawa

Chociaż chomik nie jest dużym zwierzęciem, to i tak potrzebuje sporo miejsca, by komfortowo żyć, jadać, spać i biegać. Chomiki są wyjątkowo aktywne i chętnie korzystają z różnorodnych udogodnień, które umożliwiają im wspinanie się i bieganie.

Tylko odpowiednio duża i dobrze dobrana klatka dla chomika pomieści nie tylko niezbędne minimum, ale też różnorodne zabawki dla chomików. Dokładne wymiary klatki warto uzależnić od miejsca, jakim się dysponuje oraz od tego, jakie akcesoria chcemy zastosować w środku. Warto kupić klatkę nie mniejszą niż 120 na 50 centymetrów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać znacznie większą i wyższą klatkę, w której urządzimy piętrowe atrakcje dla gryzonia. Wybór zbyt małej klatki spowoduje, że nie zmieścimy w niej zbyt wielu elementów wyposażenia, zabawek i akcesoriów, a bez nich zwierzę będzie się nudziło i z pewnością brak ruchu odbije się na jego zdrowiu i kondycji.

Podstawowy wystrój klatki dla chomika

Klatka dla chomika będzie nadawała się do zamieszkania dopiero wówczas, gdy zadbamy o jej bazowe wyposażenie. Jedną z najważniejszych kwestii jest ściółka. W przypadku chomików warto zastosować grubą warstwę ściółki naturalnej (lnianej, konopnej), w której zwierzę będzie mogło drążyć korytarze. Kolejną ważną kwestią jest dobór miseczki oraz poidełka. Karmnik dla chomika raczej nie powinien być wykonany z plastiku, gdyż szybko zostanie zniszczony przez ostre zęby gryzonia. To, jakie poidełko dla chomika, okazuje się najlepsze nie jest żadnym zaskoczeniem. W przypadku chomików powinno to być poidełko do zawieszenia na ścianie klatki. Dzięki temu, że nie będzie stało w jej wnętrzu, na podłożu, woda nie będzie zanieczyszczała się od podłoża. Jeszcze jednym elementem, który można znaleźć w większości klatek dla chomików, jest kołowrotek. Wybierając go, warto zwrócić uwagę na rozmiar i nie sięgać po zbyt małe kołowrotki, które powodują, że podczas biegania w nich, kręgosłup zwierzęcia wygina się w nienaturalny sposób powodując dyskomfort oraz niosąc za sobą ryzyko kontuzji lub zwyrodnienia kręgosłupa.

Akcesoria i zabawki są niezwykle istotne

Choć nie należą do podstawowego wyposażenie klatki, zabawki i akcesoria dla chomików są niezwykle istotnymi elementami, o które warto zadbać. Trudno wyobrazić sobie, by zwierzę tak żywiołowe i aktywne spędzało długie godziny na bezczynnym przesiadywaniu w zamkniętej klatce. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by w klatce umieścić więcej atrakcji dla chomika niż wyłącznie typowy kołowrotek. Dobrym pomysłem będą różnorodne rampy i drabinki, które umożliwią chomikowi przemieszczanie się po klatce. Warto zadbać również o kryjówkę dla zwierzaka, by miał w klatce takie miejsce, w którym będzie mógł się zaszyć na drzemkę i odpoczynek. Nie bez znaczenia są również zabawki dla chomików, które urozmaicą zwierzęciu czas i sprawią, że nie zabraknie mu bodźców do zabawy i aktywności. Chomiki z pewnością chętnie skorzystają z wszelkich zakamarków, tuneli, drabinek i drążków, po których będą mogły się wspinać. Równie mile widziane są różnorodne kryjówki i przyrządy gimnastyczne (jak kołowrotek). Kolejnymi akcesoriami, po które warto sięgnąć, a które pełnią funkcję urozmaicenia i przekąski są różnego typu gryzaki oraz gałązki, które służą właśnie do podgryzania. Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie w klatce własnoręcznie pozyskanych gałęzi, warto mieć pewność, że nie pochodzą z drzew i krzewów, które były opryskiwane.

Opieka nad chomikiem to ciekawe zajęcie i niemałe wyzwanie. Chomiki to zwierzęta niezwykle lubiane i chętnie wybierane właśnie z uwagi na swój żywiołowy charakter i ruchliwość. Obserwowanie, jak mały gryzoń bawi się w klatce, biega z jednego końca na drugi i biega w kołowrotku, przynosi wiele ciekawych wrażeń. Jeśli tylko zadbamy o to, by klatka była odpowiednio wyposażona, chomik powinien doskonale się w niej czuć i bawić.

 

Materiał zewnętrzny

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl