Dom Oświetlanie jadalni i kuchni – posiłki w cudownej atmosferze

Oświetlanie jadalni i kuchni – posiłki w cudownej atmosferze

            Jemy po to, by żyć, a nie na odwrót, co jednak nie oznacza, że jedzenie nie powinno nam smakować i zachęcać swoim wyglądem. Wręcz przeciwnie! Po to kombinujemy z przepisami, sposobami podania, smakami i aromatami, by nam, ale i innym smakowało. Również w tym celu dbamy o odpowiednie oświetlenie kuchni i jadalni, choć nie zapominamy, że lampy w tych miejscach spełniają typowe role praktyczne. W jaki sposób oświetlać jadalniane i kuchenne wnętrza?

Wielofunkcyjne jadalnie

            Jadalnia przyjmuje rolę pomieszczenia wielofunkcyjnego. Z jednej strony to sposób na zachowanie otwartej przestrzeni między kuchnią, a typowym pomieszczeniem typu salon, z drugiej zaś przemyślany pomysł na wyjątkową aranżację. Światło bezpośrednie i pośrednie, które zostanie w sposób dynamiczny pomieszane w jadalnianym wnętrzu, zaoferuje atmosferę idealną, by spożywać posiłki, ale i spotykać się w gronie bliskich czy znajomych, przy symbolicznej filiżance kawy lub herbaty.

            Dobrze dobrane lampy sprawiają także, że jedzenie lepiej się prezentuje, zachęca, a my mamy apetyt, by je spożyć. Idąc o krok dalej, nierzadko na naszych talerzach pojawiają się potrawy, które trzeba umiejętnie „rozebrać”, by się z nimi uporać. Mowa chociażby o owocach morza czy rybach, które czasami raczą nas ośćmi. Bez dobrego światła te zadania są trudne do wykonania, a samo jedzenie bywa wręcz niebezpieczne. W jadalni zafundujemy zatem lampy wiszące tuż nad długim stołem. Możemy je znaleźć pośród propozycji, jakie posiada sklep Lampy.it. Dobrze oświetlą cały stół, zagwarantują przyjazną atmosferę i klimat sprzyjający spożywaniu wspólnych posiłków.

            Wybierając lampy wiszące nad stół jadalniany, postawmy na komplet kilku lamp rozmieszczanych w niewielkich odległości, bądź niewielkich punktów świetlnych umieszczonych na lekko opuszczonej szynie. Dzięki temu zachowujemy spójność i harmonię. Niezależnie od wybranej konstrukcji, lampy nie mogą nas oślepiać, dlatego ważny jest dobór barwy światła i mocy żarówek oraz ewentualnych kloszy. Ponadto należy unikać przesady w drugą stronę – oświetlenie nie może być zawieszone zbyt nisko, bo spowoduje, że będzie nam wchodzić w pole widzenia i zasłaniać drugą osobę. Zalecana wysokość między stołem a lampą to 80 cm.

Serce domu, czyli kuchnia

            Kuchnia ma być przede wszystkim praktyczna. To pomieszczenie bardzo charakterystyczne, pełne mebli i elementów wyposażenia. Tutaj nie tylko spożywamy posiłki, ale przede wszystkim gotujemy. Z tego względu kuchnia jest również bardziej wymagająca, bo musi poradzić sobie z tłustymi oparami, zachlapaniami, zabrudzeniami wszelkiego rodzaju i wodą.

            Funkcjonalna kuchnia musi być doskonale oświetlona, co nie oznacza, że nie znajdzie się miejsca na dekorację i wyjątkową atmosferę. Przede wszystkim wybierajmy lampy, które nie są skomplikowane pod względem swoich konstrukcji i mają gładkie klosze. Dzięki temu ich utrzymanie w czystości nie będzie sprawiać problemu. Decydujmy się na oświetlenie główne w postaci lamp sufitowych i uzupełniajmy je o dodatkowe oświetlenie podszafkowe, bo odwracając się tyłem do światła padającego z sufitu, brakuje nam doświetlenia pośród blatów roboczych i przy zlewie.

            By zagwarantować wyjątkową atmosferę, poszukajmy oświetlenia w komplecie, pasującego do motywu przewodniego kuchni, ale i takiego, które już samo w sobie będzie ozdobą wnętrza. W tak urządzonych jadalniach i kuchniach, czas będzie płynął znacznie przyjemniej, a posiłki zaczną smakować jeszcze lepiej.

 

Materiał zewnętrzny

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl