Panele akustyczne, które pozwolą cieszyć się ciszą

Wszechobecny hałas to jeden z największych problemów cywilizacyjnych. Wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na codzienną wydajność. Coraz częściej, aby temu zapobiec, w mieszkaniach i biurach instaluje się panele akustyczne. Czy rzeczywiście działają?
Czym są panele akustyczne?
Panele akustyczne to rodzaj okładziny ściennej i sufitowej, która wykazuje wiele korzystnych właściwości. Dzięki specjalnym materiałom wykorzystanym do jej produkcji, pochłania dźwięki, czyli wycisza pomieszczenie. Efekt ten wywołuje struktura pianek z tworzyw sztucznych, które umieszczone zostały w środku paneli.
Gdzie sprawdzą się najlepiej?
Przyzwyczailiśmy się, że najczęściej swoje zastosowanie znajdują w studiach nagrań, pokojach odsłuchowych czy salach widowiskowych, gdzie czysty dźwięk odgrywa niewiarygodnie dużą rolę. Coraz częściej jednak montowane są również w zaciszach domowych czy biurowcach, żeby zminimalizować występujący tam poziom hałasu, który wpływa między innymi na panujący nastrój i wydajność pracowników. Ponadto, dzięki swoim nieregularnym kształtom, zaczęto je instalować również w formie dekoracji.
Panele akustyczne są bardzo łatwe w instalacji. Montuje się je na ścianach i sufitach. Charakteryzują się lekkością, dlatego można je przymocować za pomocą kleju montażowego. Firma EHO Muteboards proponuje natomiast system giętych profili stalowych ze specjalną perforacją, dzięki któremu możemy łatwo regulować położenie paneli.
Podział paneli
Istnieje wiele rodzajów paneli akustycznych. Wyróżnić można te o budowie prostej i złożonej. Pierwsze produkowane są najczęściej z pianki poliuretanowej. Natomiast panele o budowie złożonej najczęściej tworzone są z drewna, jak te firmy EHO Muteboards, ale także z materiału MDF lub PCV.
Ze względu na pełnione funkcje, panele akustyczne można podzielić na: pochłaniające, rozpraszające i odbijające.
Do pierwszej grupy zaliczyć można gąbki akustyczne, tzw. gąbki piramidki. Są one bardzo popularne, jednak ze względu na niską gęstość oraz małą grubość ustroju, pochłaniają jedynie średnie oraz wysokie częstotliwości (powyżej 250 Hz). Pianki sprawiają, że czas pogłosu się skraca, a zrozumiałość mowy wzrasta.
Lepszym rozwiązaniem od gąbki akustycznej, posiadającym właściwości pochłaniające, jest rezonator Helmholtza. Pozwala na bardzo skuteczną absorpcję głosu w wąskim zakresie częstotliwości.
Aby zlikwidować trzepoczące echo, idealnie sprawdzą się panele o właściwościach rozpraszających, np. dyfuzor Schroedera.
Panele o właściwościach odbijających najczęściej stosuje się w salach koncertowych, by nakierować dźwięk na widownię.
Można wywnioskować, że panele akustyczne stają się coraz bardziej potrzebne w obecnych czasach. Kiedyś instalowane jedynie w studiach nagrań, salach koncertowych, dziś coraz częściej pojawiają się w mieszkaniach czy biurach. Chcemy żyć w ciszy, która zapewnia nam dobre samopoczucie i komfort na co dzień. Panele akustyczne nam to umożliwiają, a ponadto, dzięki swoim niebanalnym formom, stanowią piękną i oryginalną dekorację wnętrz.
Warto zobaczyć
Co kryją oddziały banków dla klientów...
Jak koncerny motoryzacyjne angażują klientów...