Prawo i praca Porady prawne coraz popularniejsze w Polsce

Porady prawne coraz popularniejsze w Polsce

Powodów, dla których udanie się do prawnika staje się koniecznością jest wiele. Sytuacji, w których nie pójdziemy ze swoją sprawą do adwokata jest również bardzo dużo. Przeszkodami w powierzeniu swoich spraw prawnikowi najczęściej są: koszt porady prawnej, dostępność adwokata, nieznajomość przepisów. Na szczęście coraz więcej jest świadomych osób, które wiedzą, że wygranie danej sprawy zależy od skorzystania z porad dobrego prawnika. Porady prawne stają się obecnie coraz popularniejsze w Polsce.

Porady prawne – w jakich sprawach?

Porady prawne mogą być udzielane w różnych obszarach. Wyróżnić możemy jednak pewne główne kategorie prawa: prawo rodzinne, prawo cywilne, prawo karne, prawo pracy, prawo administracyjne, prawo gospodarcze. Przy czym najczęściej udzielane są porady z kategorii prawa cywilnego, prawa rodzinnego oraz prawa gospodarczego.

Porady prawne zazwyczaj udzielane są stacjonarnie, co pozwala na dokładniejsze zapoznanie się ze sprawą. Od jakiegoś czasu coraz popularniejsze stają się porady prawne udzielane przez Internet. Taki rodzaj komunikacji pomiędzy podmiotem prawnym a osobą udzielającą porady pozwala na oszczędność czasu na dojazd i pieniędzy. Niemniej wydłuża nieco proces komunikacyjny.

Porad prawnych w Polsce mogą udzielać adwokaci, radcy prawni oraz notariusze.

Problemy prawne Polaków

Z raportu „Problemy prawne Polaków 2018” stworzonego dla D.A.S przed dom badawczy SW Research wynika, że aż 21% Polaków w ciągu 5 lat miało problem natury prawnej, w tym 39% potrzebowało porady prawnej. 75% badanych ocenia, że potrzebowaliby pomocy prawnika przynajmniej raz w roku, a 46% w przypadku sporu prawnego zwróci się po pomoc do adwokata.

Badanie pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na pomoc prawną wśród Polaków. Co widać we wciąż rosnącej popularności porad prawnych zarówno przez Internet, jak i tych realizowanych w kancelariach prawnych.

Najczęściej problemy prawne Polaków dotyczą załatwiania spraw urzędowych lub w instytucjach publicznych, następnie istotnym problemem są kwestie związane z samochodem lub transportem. W badaniu na trzecim miejscu znalazły się problemy związane z pracą i zatrudnieniem.

Prawo cywilne – z jakimi problemami mają do czynienia prawnicy?

Nie sposób zgadnąć, że prawnicy najczęściej otrzymują zapytania dotyczące spraw rozwodowych. Statystyki jasno wskazują, że rozwodów jest coraz więcej. W Europie już co drugie małżeństwo kończy się rozpadem, a Polska powoli dogania Europę.

Rozwód to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu, często jest to trudny proces nie tylko ze względów emocjonalnych. Sprawy rozwodowe potrafią ciągnąć się miesiącami, a współmałżonkowie skutecznie w tym czasie uprzykrzają sobie życie. W takich sytuacjach oczywistym jest zgłoszenie się po porady prawne. Rozwody przeprowadzane przy udziale dobrego prawnika zdecydowanie zwiększają prawdopodobieństwo wygrania sprawy. Prawnik do spraw rozwodowych pomoże przejść przez ten stresujący proces o wiele szybciej i pewniej.

Polacy mają jednak coraz większą tego świadomość i coraz częściej zgłaszają się po porady prawne, nie tylko w sprawach rozwodowych, ale również wszelkich innych sprawach natury prawnej.

 

Materiał partnera zewnętrznego

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl