Marketing i reklama Social Video Marketing na Facebooku

Social Video Marketing na Facebooku

Trudno się dziwić, że w cywilizacji obrazu najczęściej poszukiwanymi treściami w social media są filmy. Zobacz, dlaczego warto zainwestować w video i o czym pamiętać, tworząc video na Facebooka.

Video rządzi w social media

Wraz z rozwojem technologii (szybkiego Internetu, aplikacji do nagrywania i odtwarzania filmów itp.), filmy stały się dominującym contentem w Internecie. Video to także w ostatnim czasie najczęściej poszukiwane treści w social mediach. Eksperci z SocialElite wskazują, że firmy, które chcą podnieść komunikację marketingową z klientami na wyższy poziom, powinny zainwestować w treści video. Już w 2018 roku 1% z 500 najpopularniejszych postów na Facebooku to były filmy. Posty video generują średnio o 59% większe zaangażowanie niż inne typy wiadomości. Powszechnie się wskazuje, że w zakresie płatnych reklam na Facebooku, najskuteczniejsze są właśnie spoty video. Nie dość, że serwis tego rodzaju posty traktuje priorytetowo, to na dodatek użytkownicy częściej zaglądają do takich wiadomości niż do zwykłych wpisów. Wśród obrazów na największy zasięg mogą liczyć relacje video na żywo, otrzymują one 10 razy więcej komentarzy niż zwykłe filmy. 

Social Video Marketing

Video marketing to jeden ze skuteczniejszych sposobów na dotarcie do precyzyjnie wyselekcjonowanej grupy odbiorców w social media. Nie należy zapominać, że reklamy video na Facebooku można targetować według szeregu parametrów (płeć, wiek, język, miejsce zamieszkania, zainteresowania itp.). Ponadto Facebook oferuje szeroki wachlarz formatów reklamowych oraz narzędzi do monitorowania efektów. Obecnie elementem każdej strategii prowadzenia firmowego Fanpage na Facebooku powinny być treści video. Jednak, aby liczyć na sukces w tym zakresie, trzeba trzymać się kilku zasad:

  1. Pierwsze wrażenie – masz 3 do 5 sekund, aby zainteresować potencjalnego widza swoim filmem. To w tym czasie użytkownik podejmie decyzje, czy oglądać dalej, czy zrezygnować i szukać dalej.
  2. Meritum na początku – kluczowy dla realizacji celu marketingowego przekaz powinien być zawarty w pierwszych dziesięciu sekundach filmu.
  3. Długość filmu – z badań wynika, że uwaga człowieka spada już po 90 sekundach oglądania filmu w sieci, dlatego ogranicz długość swoich filmów do tego zakresu. Optymalny czas trwania filmu to 30 sekund. Od tej reguły są co prawda wyjątki, ale to jednak szczególne przypadki.
  4. Format – na Facebooku najlepiej sprawdzają się filmy w pionowej orientacji.
  5. Emocje – postaw na emocje, racjonalny przekaz sprawdzi się w niewielu branżach.
  6. Proste przesłanie – film powinien być zrozumiały, nawet bez dźwięku (w taki sposób oglądanych jest większość filmów – w pracy, szkole itp.). Awaryjnym rozwiązaniem może być tutaj dodanie napisów, które nie tylko pomogą zwykłym użytkownikom na zapoznanie się z treścią bez fonii, ale także ułatwią oglądanie osobom niesłyszącym.
  7. Miniatura – wybierz atrakcyjny kadr filmu do jego promocji, wybór niewłaściwego obrazu może zniweczyć całą pracę filmowców.
  8. Przekonaj do obejrzenia – w poście z filmem zaprezentuj przynajmniej dwa – trzy argumenty, mające przekonać użytkowników do obejrzenia filmu.
  9. Video jako firmowa wizytówka – zamiast grafiki profilowej, możesz opublikować film. Każdy nowy film może być promowany w ten sposób.
  10. Stosuj różne formy video – aby nie zanudzić użytkowników, zmieniaj formy filmów – spektrum jest tutaj szerokie, do zwykłych spotów reklamowych, poprzez filmy poradnikowe, instruktażowe, na relacjach live kończąc.

Podsumowanie

Treści video w niedługim czasie zdominują social media, nic nie zatrzyma tego trendu, dlatego, aby odnieść sukces na Facebooku warto w myśl jednej z zasad inwestorów giełdowych, podążać za głównym trendem.

Artykuł zewnętrzny

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl