Dom Zwalczanie chwastów na trawnikach

Zwalczanie chwastów na trawnikach

Chwasty skutecznie obniżają estetykę trawnika. Niestety ich usuwanie to praca żmudna i czasochłonna, przez niektórych określana nawet jako niewarta zachodu, gdyż niepożądana roślinność stale powraca. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby nasz trawnik pięknie się prezentował, musimy uzbroić się w cierpliwość oraz odpowiednie narzędzia ogrodnicze, które pomogą nam zwalczyć chwasty.

Jak w sposób chemiczny pozbyć się chwastów z trawnika?

Zastosowanie chemicznych preparatów chwastobójczych, czyli inaczej mówiąc herbicydów, to jedna z pierwszych metod, jaka zwykle przychodzi nam na myśl, gdy chcemy skutecznie pozbyć się z trawnika nieproszonych gości. Sprawdza się ona doskonale, jeśli dopiero zakładamy trawnik. Wówczas stosujemy herbicydy nieselektywne totalne, które niszczą chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. Preparaty te aplikuje się na nadziemną część roślin. Nie niszczą one jednak siewek chwastów.

Jeżeli jednak już założyliśmy trawnik, zastosowanie herbicydów nieselektywnych totalnych nie będzie dobrym wyborem, gdyż zniszczą one nie tylko chwasty, ale również samą trawę, co na pewno nie będzie ładnie wyglądać. Możemy jednak zastosować selektywne preparaty chemiczne, które usuwają chwasty dwuliścienne. Są bowiem bezpieczne dla traw. Z pozostałymi nieproszonymi gośćmi będziemy musieli poradzić sobie inaczej.

Decydując się na metodę chemicznego pozbywania się chwastów, do ich aplikacji koniecznie musimy zastosować opryskiwacz. Pozwala on precyzyjnie i bezpiecznie rozprowadzić środek po wybranej powierzchni. Wybierając sprzęt, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego typ i pojemność. Sprawność działania urządzenia zależy również od dyszy. Warto zatem przed zakupem sprawdzić jej jakość i materiał, z którego została wykonana.

Pielenie ręczne i przy zastosowaniu narzędzi

Jak zostało wspomniane, nie wszystkich chwastów możemy się pozbyć za pomocą chemicznych środków. Zaszkodziłoby to bowiem trawnikowi. Wówczas musimy radzić sobie na inne sposoby. Podstawową metodą jest ręczne pielenie, które nie może się obyć bez rękawiczek oraz odpowiednich warunków pogodowych. Gleba nie może być sucha, dlatego lepiej poczekać na deszczowe dni. Woda spulchni bowiem ziemię i ułatwi wyrywanie roślin.

Jeżeli jednak jesteśmy posiadaczami dużego ogrodu, możemy mieć nie lada problem z ręcznym wypieleniem wszystkich chwastów. Wówczas warto sięgnąć po narzędzie, które ułatwią nieco tę żmudną pracę. Chodzi między innymi o:

  • motyczkę – dobrze radzi sobie z chwastami, jednak nie jest zbyt precyzyjna. Co więcej, za jej pomocą możemy zniszczyć inne rośliny,
  • pazurki i widełki – gwarantują większą precyzję w usuwaniu uporczywych chwastów i wykopaniu ich z korzeniami. Ich stosowanie nie jest szkodliwe dla roślin rosnących obok, wciąż jednak musimy zachować ostrożność podczas ich używania,
  • przyrząd do wyrywania chwastów – to najbardziej precyzyjny sprzęt spośród wszystkich wymienionych. Działa na zasadzie dźwigni, podważając chwast i usuwając go wraz z korzeniami. Jest to urządzenie, które doskonale radzi sobie nawet z dużymi, pojedynczo rosnącymi roślinami.

Chwasty spędzają sen z powiek wielu ogrodnikom. Możemy jednak radzić sobie z nimi na wiele sposobów, używając do ich usunięcia chemicznych preparatów lub specjalnych narzędzi. Również częste, systematyczne i niskie koszenie trawnika sprawia, że większość niepożądanych roślin ginie. Warto decydować się na powyższe zabiegi, jeśli chcemy, aby posesja pięknie wyglądała.

 

Materiał zewnętrzny

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl