Dom Natryskowe ocieplanie poddasza. Wady i zalety pianki PUR

Natryskowe ocieplanie poddasza. Wady i zalety pianki PUR

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje natryskowe ocieplanie poddasza. Często porównywane jest z tradycyjną, najbardziej powszechną izolacją za pomocą wełny mineralnej czy styropianu. Jakie są zalety, a jakie wady ocieplania pianą poliuretanową?

Czym jest piana PUR?

Piana poliuretanowa powstaje w wyniku połączenia dwóch składników: poliolu, czyli żywicy oraz izocyjanianu, a więc utwardzacza. Połączone dwa materiały, pod wpływem ciśnienia, które wytwarzane jest w reaktorze natryskowym, tworzą pianę, zwaną właśnie pianką PUR.

Można ją podzielić na dwa rodzaje: otwartokomórkową oraz zamkniętokomórkową. Pierwsza z nich, swoją strukturą przypomina gąbkę i zalecana jest do ocieplania poddasza oraz ścian od strony wewnętrznej budynków. Natomiast piana zamkniętokomórkowa znajduje również zastosowanie w ocieplaniu dachów, stropodachów, a także w hydroizolacji i ocieplaniu fundamentów, podłóg w obiektach mieszkalnych. Świetnie sprawdzi się w izolacji budynków gospodarczych, np. chlewni czy obór, ale też hal czy przechowalni owoców i warzyw.

Na czym polega ta metoda?

Piana aplikowana jest specjalnym agregatem. Materiał bardzo szybko zwiększa swą objętość, nawet stokrotnie i w ciągu kilku godzin stygnie.

Przed zaaplikowaniem piany, warto jednak przygotować podłoże do ocieplenia metodą natrysku. Jeśli jest to drewno, obowiązkowo należy sprawdzić jego wilgotność. Jeśli wynosi ona powyżej 60%, trzeba zakończyć prace i osuszyć miejsce. Dopiero wtedy można przystąpić do ponownego natryskowego ocieplania poddasza.

Warto wspomnieć, że minimalna warstwa, którą powinno się nałożyć na ocieplaną powierzchnię poddasza, musi wynosić 15 cm, jednak standardem jest 18 cm. Jeśli dysponujemy mniejszym metrażem i podana wartość jest zbyt duża, można zastosować pianę zamkniętokomórkową, która już przy 10 cm grubości warstwy spełnia swoje zadania.

pianka

Zalety piany PUR

Podstawową zaletą natryskowego ocieplania jest szybka i dość łatwa instalacja. Aplikacja piany poliuretanowej na powierzchni 300 m2 może zająć tylko jeden dzień roboczy.

Drugą najważniejszą korzyścią jest zmniejszenie kosztów ogrzewania i wentylacji, nawet o około 50%. Materiał zapewnia 100% szczelności (nie występują mostki termiczne), dzięki czemu nie jest konieczne maksymalne rozkręcanie kaloryferów w domu.

Kolejnym plusem tej metody jest podwyższona odporność na działanie wielu czynników chemicznych oraz biologicznych. Nie utlenia się w podwyższonej temperaturze i nie jest łatwopalna jak styropian.

Warto też wspomnieć, że piana przylega do każdej powierzchni, więc w odróżnieniu np. od wełny mineralnej, niepotrzebne są żadne dodatkowe elementy przy montażu, takie jak gwoździe czy sznurki.

Wady piany PUR

Metoda izolacji pianą PUR nie posiada zbyt wielu wad. Jednak można wyróżnić taką, która dla niektórych osób może być ogromnym minusem. Mowa o braku możliwości samodzielnej aplikacji, chyba że sami jesteśmy przeszkolonymi fachowcami, posiadającymi odpowiedni sprzęt i ubrania ochronne.

Natryskowe ocieplanie poddasza, dzięki licznym zaletom i praktycznie nieposiadaniem wad, ostatnimi czasy stało się bardzo popularne. Szybkość aplikacji oraz duża wytrzymałość sprawiają, że zaczyna ona wypierać z rynku tradycyjne metody ocieplania watą czy płytami styropianowymi.

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl