Dom Jak usprawnić gotowanie posiłków?

Jak usprawnić gotowanie posiłków?

Przyrządzanie domowych posiłków to wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów odżywiania się. Choć nadmiar pracy i spraw do załatwienia powoduje, że wiele osób coraz częściej sięga po gotowe posiłki ze sklepu lub po popularną dietę pudełkową, to i tak gotowanie w domu jest uznawane za zdrowe, ekonomiczne i dobre rozwiązanie. Jak usprawnić przyrządzanie posiłków, by znaleźć czas także na inne rzeczy?

Gotowanie na zapas

To praktyka znana niemal od zawsze i pozwalająca gotować raz na kilka dni. Nie każdą potrawę da się przyrządzić wcześniej i wyłącznie odgrzewać kolejnego dnia, ale jest wiele takich dań, które perfekcyjnie się do tego nadają. Przykładem są wszelkie zupy, bigos, leczo, ale też gulasz, a nawet naleśniki z serem. Możliwości jest wiele, a dzięki temu, że dziś mamy do dyspozycji urządzenia tak funkcjonalne, jak mikrofalówka, odgrzewanie nie będzie żadnym problemem. Jeśli jeszcze nie posiadamy mikrofalówki, to warto nadrobić zaległości i sięgnąć po odpowiedni model. Dużym ułatwieniem podczas zakupów będzie dobra znajomość tych urządzeń i kierowanie się odpowiednimi kryteriami. Jakimi? Informacje na ten temat można znaleźć w tematycznym poradniku o wyborze mirofalówki. https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-mikrofalowke-jaka-najlepsza-polecane-modele/368/

Mrożenie produktów i gotowych dań

Korzystanie z własnoręcznie przygotowanych mrożonek jest tańsze, zdrowsze i nie mniej wygodne niż sięganie po kupne rzeczy z zamrażarki. Jeśli przygotowaliśmy za dużą porcję obiadu, ciasta lub pieczeni, nie warto marnować tych produktów. Doskonałym rozwiązaniem jest ich mrożenie i wykorzystanie w późniejszym terminie. Takie mrożonki można potraktować jako rozwiązania awaryjne, gdy nie będziemy mieć czasu na zakupy i gotowanie.

By lepiej zapanować nad zamrażanymi produktami, warto pakować je w przezroczyste torebki do mrożenia, na których warto umieszczać datę mrożenia, by mniej więcej orientować się, jak długo dany produkt już znajduje się w zamrażarce.

Korzystanie z nowoczesnych urządzeń, naczyń i akcesoriów kuchennych

Gotowanie, pieczenie i przyrządzanie domowych smakołyków jest o wiele łatwiejsze, gdy ma się do dyspozycji odpowiednie urządzenia, akcesoria i naczynia. Absolutną podstawą w kuchni są garnki, bez których trudno wyobrazić sobie przygotowywanie większości potraw. Garnki warto dobrać do kuchenki (na przykład do indukcji tylko te, które zaprojektowano na kuchenki indukcyjne), ale też do własnych potrzeb i przyzwyczajeń. Jeśli korzystamy ze zmywarki, najlepszym wyborem będą garnki ze stali nierdzewnej, a wszelkie garnki z drewnianymi uchwytami i emalią mogą się wówczas nie sprawdzić. https://www.morele.net/agd/kuchnia-i-gotowanie/garnki-1095/

Jeśli dopiero wyposażamy kuchnię, warto sięgnąć od razu po zestaw kilku garnków o różnej pojemności. Garnki to jednak nie wszystko. Nie mniej istotna jest dobra patelnia. Przyda się zarówno zwykła, jak również grillowa, a nawet do naleśników.

Kolejne urządzenia, które uprzyjemnią i usprawnią gotowanie to parowar, gofrownica i blender. Te sprzęty nie zajmują bardzo dużo miejsca, a stwarzają wiele możliwości kulinarnych, które docenimy w praktyce.

Planowanie posiłków na kilka dni do przodu

Kolejnym sposobem na usprawnienie gotowania i przyrządzania posiłków jest ich planowanie. To pozwoli wykonywać odpowiednie zakupy i nie przejmować się tym, że czegoś nam zabraknie. Planowanie posiłków pozwala rozłożyć ich przygotowywanie w czasie – część pracy przy danej potrawie można wykonać na przykład wieczorem, a dokończyć w porze obiadowej kolejnego dnia. Takie działania pomagają też rozłożyć obowiązki kulinarne pośród wszystkich domowników.

Gotowanie, pieczenie i przygotowywanie posiłków nie musi zajmować wiele czasu i kolidować z innymi zajęciami domowymi. Jeśli wprowadzimy odrobinę dyscypliny w planowanie posiłków i przemyślane zakupy, a także pozwolimy sobie na usprawnienia w postaci gotowania na kilka dni oraz mrożenie produktów, to każdego dnia będziemy mogli szybko i przyjemnie przyrządzić wybraną potrawę i cieszyć się wolnym czasem.

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl