Biznes i Szkolenia Jak utrzymywać porządek w firmie?

Jak utrzymywać porządek w firmie?

Sprzątanie nie należy do czynności szczególnie przyjemnych, a w szczególności, gdy chodzi o porządkowanie miejsca pracy. By zadbać o porządek w firmie, można opłacać profesjonalną firmę zewnętrzną, która o wszystko zadba lub zakupić odpowiednie urządzenia i przydzielić do sprzątania konkretnego pracownika.

Sprzątanie w optymalnych godzinach jest bardzo istotne

Trudno wyobrazić sobie, by prace porządkowe, które przeszkadzają w funkcjonowaniu firmy, były wykonywane w godzinach jej funkcjonowania. Jeśli jest to możliwe, to działania porządkowe warto wykonywać przed jej otwarciem lub po zamknięciu – działania te nie będą wówczas kolidowały z pracą innych pracowników i nie będą uciążliwe dla ewentualnych klientów.

Gdy firma działa w tak szerokich widełkach czasowych, że trudno byłoby zaplanować sprzątanie poza czasem otwarcia, to warto przynajmniej zaplanować je w tych godzinach, gdy obłożenie pracą, ruch i odwiedziny klientów są najmniej natężone. Będzie łatwiej, szybciej i bardziej elegancko.

Dość istotne jest również zaplanowanie częstotliwości sprzątania. Biura i magazyny można sprzątać kilka razy w tygodniu, ale już miejsca tak intensywnie użytkowane, jak toalety dla pracowników i klientów powinny być czyszczone każdego dnia. Wiele zależy też od branży i charakteru działalności.

Odpowiedni sprzęt do sprzątania

Porządkowanie pomieszczeń firmowych będzie o wiele łatwiejsze do wykonania, gdy do dyspozycji będzie dobrej jakości sprzęt i środki czystości. Bez względu na to, czy mamy zamiar sprzątać samodzielnie we własnym, jednoosobowym biurze, czy kupujemy sprzęt do sprzątania większego przedsiębiorstwa, warto sięgać po urządzenia markowe, dobrej klasy, które sprawdzają się w praktyce. Za niezwykle przydatne można uznać poniższe urządzenia:

  • Odkurzacz – niezastąpiony nie tylko w warunkach domowych, ale również w firmie. Do biura lub innego miejsca pracy warto wybrać model o jak najwyższej klasie efektywności, który odkurzy wszelkie zakamarki. https://www.morele.net/agd/sprzatanie-prasowanie-i-szycie/odkurzacze-271/
  • Mop z wiadrem – najlepiej model obrotowy, który można porządnie odwirować w wiaderku. Taki zestaw przyda się do zmywania podłóg na mokro, co jest nieodłącznym elementem sprzątania w miejscu pracy, a w szczególności w sezonie jesienno-zimowym, gdy nanoszone są do wnętrza większe ilości brudu, błota i roztapiającego się śniegu.
  • Myjkę ciśnieniową – gdy firma musi dbać nie tylko o wnętrze budynku, ale także o otoczenie, pojazdy firmowe, podjazd, kostkę i tym podobne elementy, to właśnie myjka ciśnieniowa sprawdzi się znakomicie. https://www.morele.net/agd/sprzatanie-prasowanie-i-szycie/myjki-cisnieniowe-170/
  • Myjkę parową – czyszczenie łazienek, toalet, a nawet kuchni firmowej będzie o wiele łatwiejsze i szybsze, gdy będziemy mieć do dyspozycji myjkę parową. To niewielkie urządzenie doczyści wszelkie zakamarki i fugi, pomoże pozbyć się osadu, zacieków, a nawet większych zanieczyszczeń.
  • Myjkę do okien ze ściągaczką – mycie okien oraz luster nie musi być uciążliwe, jeśli do dyspozycji będziemy mieli odpowiednie narzędzia. Myjka ze ściągaczką to wygodne rozwiązanie, a szczególnie, gdy sięgniemy po myjkę z drążkiem teleskopowym, który umożliwi sięganie do samej krawędzi powierzchni szklanych bez konieczności wchodzenia na stołki i drabiny.

Sprzątanie w miejscu pracy, jak również w domu, to czynność, która może przebiegać znacznie sprawniej, jeśli zadbamy o odpowiednie urządzenia, skuteczne środki czyszczące i akcesoria. Po co męczyć się, próbując doczyścić podłogę samą wodą i mopem, gdy można sięgnąć po skuteczny płyn do mycia podłóg? Tak samo jest z odkurzaniem lub myciem samochodu – urządzenia takie, jak dobry odkurzacz, myjka ciśnieniowa lub parowa zdecydowanie ułatwiają doczyszczenie mocno zabrudzonych powierzchni i sprawiają, że sprzątanie zajmuje o wiele mniej czasu, a w pracy czas przelicza się przecież na pieniądze. Nawet jeśli sprzątanie zlecamy osobie z zewnątrz, to i tak warto posiadać własne urządzenia do porządkowania firmy – gdy coś się zabrudzi, nie będziemy musieli czekać na najbliższe umówione sprzątanie, będziemy mogli szybko pozbyć się bałaganu przy pomocy posiadanych sprzętów i akcesoriów.

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl