Łazienka w piwnicy Jak zainstalować tam doprowadzenie wody?
Piwnica to świetne miejsce na budowę sauny lub toalety. Aby pralnia, sauna czy łazienka w piwnicy działały prawidłowo, trzeba będzie odpowiednio ukierunkować instalację wodną. Dowiedz się, jak to zrobić.
W piwnicy zazwyczaj znajduje się co najmniej jedno ujęcie wody. Może to być kran w kotłowni lub pralni, a także odpływ w podłodze lub zlewozmywak. Jeśli chcesz stworzyć dodatkowe pomieszczenia w swojej piwnicy, musisz upewnić się, że masz wystarczająco dużo miejsca na wyższych piętrach. Bez względu na to, jaki rodzaj działalności masz na myśli, warto upewnić się, że masz wystarczająco dużo miejsca na toaletę z miską i zlew z ciepłą i zimną wodą. Ułatwi to dostanie się do łazienki na piętrze w sytuacji awaryjnej. Dobrym pomysłem jest posiadanie prysznica w pobliżu, jeśli planujesz mieć saunę, lub salę do ćwiczeń. Jeśli chcesz urządzić sypialnię dla gości w piwnicy, będziesz potrzebował łazienki z prysznicem lub wanną.
Instalacja wodno-kanalizacyjna w piwnicy
Jeśli dom posiada piwnicę, wodomierz zazwyczaj znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu w piwnicy. Może to być na przykład kotłownia. Główna rura prowadzi z domu do poszczególnych punktów poboru wody. Znajduje się on za wodomierzem, z boku instalacji wewnętrznej. Można tu utworzyć odgałęzienie, które doprowadzi wodę z kranu lub z indywidualnego ujęcia do znajdujących się poniżej urządzeń sanitarnych. Dla ułatwienia można doprowadzać zimną wodę tylko do kranów. Natomiast przy każdym kranie można zainstalować indywidualne grzałki elektryczne, które zapewnią ciepłą wodę. Jeżeli cały dom jest ogrzewany przez kocioł lub inny wspólny podgrzewacz, a woda ma płynąć z kotła do kranów w piwnicy, należy od tego kotła (podgrzewacza) poprowadzić rurę z podgrzaną wodą do wszystkich punktów poboru wody (umywalki, prysznice, wanny itp.) ).
Jakie rury wybrać?
System trójników pozwala na rozprowadzenie rur wodnych. Oznacza to, że poszczególne baterie mogą być podłączone do głównego rurociągu poziomego za pomocą trójników. W szafce pod tynkiem można zainstalować rozdzielacz. Połączy on rurę główną z głównym rurociągiem i doprowadzi poszczególne rury do punktów poboru. Nie jest to jednak zalecane, jeśli nie ma ich co najmniej kilku, takich jak spłuczka czy baterie do wanny, zlewu czy prysznica. O ile rury nie zostały zainstalowane dawno temu, najlepiej jest ponownie wykorzystać te same rury. W tym przypadku lepiej jest użyć rur z tworzywa sztucznego niż miedzi, ponieważ można je łączyć z innymi materiałami bez żadnych negatywnych konsekwencji.
Porady dotyczące wykończenia łazienki w piwnicy - dowiedz się więcej na https://wielkoformatowa.eu/plytki-lazienkowe/rvfl/porady-dotyczace-wykonczenia-lazienki-w-piwnicy.html
Zasady instalacji
Rury, które są wypełnione wodą, mają średnicę mniejszą niż 20 mm. Jeśli pomieszczenie jest wystarczająco wysokie, można je układać tak samo jak rury centralnego ogrzewania - w bruzdach tynku lub w podłodze pod warstwą jastrychu. Rury z ciepłą i zimną wodą powinny być układane poniżej rur gazowych i przewodów elektrycznych. Jeżeli rury mają być prowadzone w podłodze, należy je prowadzić w elastycznych zwojach. Ma to na celu zapewnienie, że nie ma żadnych połączeń między dystrybutorem a punktem poboru. Można je również zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi poprzez pokrycie wykładziną. Końce rur muszą znajdować się w miejscu poboru, a nie pod podłogą. Wszystko zależy od rury, którą dostarczana jest woda.
- 50-60 cm - do stałego kranu przy umywalce
- 25-35 cm nad umywalką - do baterii umywalkowej ściennej
- 110-130 cm - do prysznica; 70-80 cm do spłuczki WC.
- 10-18 cm nad wanną - do mieszania ściany wanny.
Ciepła woda powinna być podłączona po lewej stronie, a zimna po prawej.
Kanalizacja w piwnicy gdy jest odpływ.
Jeśli w piwnicy były odpływy kanalizacyjne, takie jak zlew w kotle lub kratka w podłodze piwnicy, a ścieki spływały grawitacyjnie do rur spustowych pod podłogą piwnicy, a dalej do rury kanalizacyjnej w ulicy lub do zbiornika, to nie powinno być problemu z odprowadzeniem ścieków z ewentualnych dodatkowych urządzeń sanitarnych, które będą zainstalowane w piwnicy. Odpływy z tych urządzeń można podłączyć bezpośrednio do istniejącego pionu. Muszą one jednak mieć długość co najmniej 1 m. 1 m to maksymalna odległość od miski ustępowej i 3 m od innych urządzeń sanitarnych. Od syfonu przy urządzeniu sanitarnym do podłączenia do pionu należy je poprowadzić ze spadkiem 2-3%.
Kanalizacja w piwnicy gdy nie ma odpływu.
Jeżeli nie jest to możliwe, można wykonać oddzielne przyłącza do rury odpływowej. W tym celu należy usunąć podłogę piwnicy, zlokalizować biegnącą pod nią rurę i w odpowiednim miejscu wstawić trójnik. Aby przewietrzyć pomieszczenie, nad urządzeniem sanitarnym należy umieścić urządzenie napowietrzające. Zapobiegnie to wydostawaniu się wody z syfonu i wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Jeśli zawór jest zamontowany nad dachem domu, będzie pełnił tę samą funkcję, co odpowietrznik na końcu pionu kanalizacyjnego. Dostęp do dodatkowych urządzeń sanitarnych w piwnicy musi być wykonany z rur z tworzywa sztucznego o średnicy co najmniej 1.
- 40 mm - do umywalki lub bidetu
- 50 mm - do wanny i umywalki
- 70 mm - Wspólny dla wielu armatur lub pionu, odpływu lub kratki ściekowej, jeśli miska ustępowa nie ma odpływu.
- 100 mm - Dla miski WC lub pionu
Warto zobaczyć
Czy polski biznes pamięta o środowisku?
Po polskich drogach jeździ coraz więcej...