Dom Jak urządzić mieszkanie na wynajem?

Jak urządzić mieszkanie na wynajem?

Aranżacja mieszkania na wynajem to duże wyzwanie oraz konieczność poniesienia wydatków. Trzeba pogodzić w jedną całość stosunkowo niskie koszty z odpowiednią estetyką i trwałością wybranych mebli i urządzeń. Jak się do tego zabrać?

Sporządź szacunkowy kosztorys

Już na wstępie warto podejść do tego tematu profesjonalnie. Zamiast kalkulować na oko i liczyć na to, że jakoś zmieścimy się w budżecie, lepiej jest przysiąść nad projektem aranżacji i przeliczyć jej szacunkowy koszt.

Ostateczna suma jest zależna od wielu czynników (między innymi od metrażu mieszkania, a także od jego aktualnego stanu), ale pozwoli nam zorientować się, na jakie wydatki trzeba będzie się przygotować. Jeśli mieszkanie wymaga gruntownego remontu (na przykład malowania, wymiany podłóg), warto nie tylko oszacować koszt materiału, ale również robocizny. Jeśli możemy wykonać część prac samodzielnie, to uda się co nieco zaoszczędzić.

Skup się na kuchni

Brak biurka lub przestronnej komody nie odstraszy potencjalnych najemców, ale nieurządzona lub kiepsko urządzona kuchnia w obiekcie może być powodem ich rezygnacji z najmu. Niewielkie meble i akcesoria łatwo dokupić, jeśli najemca zgłosi na nie zapotrzebowanie, a niektórzy wręcz preferują samodzielny zakup drobnych detali, które pozwalają uczynić wynajmowane mieszkanie nieco bardziej osobistą przestrzenią. Trudno natomiast oczekiwać, by najemca ucieszył się na widok nieumeblowanej kuchni lub wyraził zainteresowanie jej samodzielnym urządzeniem.

Kuchnia w lokalu na wynajem powinna być urządzona i wyposażona w funkcjonalny, sprawny i użyteczny sprzęt AGD. W zależności od tego, czy szykujemy tanie mieszkanie studenckie o niższym standardzie, czy luksusowy apartament na wynajem, warto sięgnąć po meble z adekwatnej półki cenowej, a także po komfortowe i funkcjonalne urządzenia AGD. W niemal każdej kuchni sprawdzi się lodówka do zabudowy – nie zajmie wiele miejsca, pozostanie ukryta w ciągu szafek, ale będzie świetnie pełniła swoją rolę. Lodówka do zabudowy będzie równie dobrym wyborem do taniego mieszkania dla studentów, jak również do droższego lokalu w apartamentowcu. Można zdecydować się, co prawda, na model wolnostojący, ale wówczas należy liczyć się z nieco gorszą estetyką kuchni. Jeśli tylko metraż kuchni i budżet nam na to pozwalają, warto rozważyć również zakup zmywarki. Zmywarka do zabudowy będzie kompaktowym, dyskretnym i funkcjonalnym rozwiązaniem, ale możemy też sięgnąć po model wolnostojący. Zmywarka przydaje się w każdej kuchni, ale w mieszkaniach o wyższej cenie najmu powinna być wręcz standardem. Nie można zapomnieć o odpowiednio dobranej kuchence (lub płycie grzewczej i oddzielnym piekarniku). Zwieńczeniem udanej aranżacji kuchni będzie jeszcze wolnostojąca mikrofalówka. Jeśli zależy nam na naprawdę dobrym efekcie finalnym, możemy pomyśleć również o zakupie drobnego sprzętu AGD, jak czajnik elektryczny, toster czy ekspres do kawy. Nie zaszkodzi też, jeśli wyposażymy kuchnię w podstawowe naczynia i garnki.

Łazienka jest równie istotna

Nie mniej ważna niż kuchnia jest w pełni wyposażona łazienka. W przypadku mieszkań na wynajem warto sięgnąć po gotowe rozwiązania łazienkowe – zestawy mebli z lustrem i komfortową umywalkę. Dopełnieniem będzie wanna lub kabina prysznicowa oraz toaleta.

W łazience w mieszkaniu na wynajem warto jeszcze umieścić pralkę. Nie musi to być największy model – w zupełności wystarczy płytsza wersja slim lub pralka otwierana od góry.

Meble, których nie może zabraknąć

Urządzanie mieszkania na wynajem wymaga dobrego rozplanowania przestrzeni i zdecydowania, jakie meble będą niezbędne i na tyle uniwersalne, że przydadzą się każdemu z potencjalnych najemców. Do dość oczywistych wyborów można zaliczyć:

  • Łóżko – w zależności od dostępnego miejsca może to być model klasyczny lub rozkładana sofa. Jeśli mieszkanie jest wieloosobowe, to warto zaplanować odpowiednią liczbę miejsc do spania.
  • Szafę – w każdym mieszkaniu przyda się przynajmniej jedna pojemna szafa na odzież. Jeśli jest na to miejsce, to warto kupić również komodę oraz inne szafki i regały.
  • Stół lub stolik i krzesła – miejsce do spożywania posiłków, plotkowania czy przeglądania prasy przyda się w każdym mieszkaniu. Stół w lokalu na wynajem nie musi być duży – wystarczy mały, dwuosobowy blat i dwa krzesła lub mebel o rozkładanej konstrukcji.
  • Biurko – prawie każdy spędza każdego dnia czas przy komputerze lub laptopie. Niektórzy użytkują ten sprzęt do pracy, inni szukają informacji lub rozrywki. Trudno wyobrazić sobie wygodne mieszkanie bez biurka, przy którym będzie można pracować, korzystać z sieci, uczyć się lub oglądać filmy.

Powyższy zestaw umeblowania to tylko bazowa propozycja, którą można rozbudować i zmodyfikować w zależności od metrażu i charakteru mieszkania. Ważne, by umeblować je tak, by było praktyczne, funkcjonalne i estetyczne. Warto pamiętać także o drobnych ozdobach i praktycznych akcesoriach, jak wieszak ścienny w przedpokoju czy też lustro ścienne. Tak urządzone mieszkanie z całą pewnością szybko przyciągnie uwagę potencjalnych najemców.

 

Materiał zewnętrzny

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl