Dom Co to jest zmiękczanie wody?

Co to jest zmiękczanie wody?

Ten artykuł wyjaśni, co to jest jonowymienne zmiękczanie wody, jak to działa, co dzieje się z wodą po zmiękczaniu i jakie są korzyści.

Co to jest zmiękczanie wody?

Zmiękczacz wody posiada specjalne złoże jonowymienne, które jest naładowane jonami sodu.

Podczas zmiękczania jonowymiennego, kationy wapnia i kationy magnezu, które są odpowiedzialne za twardość wody, są wymieniane na sód. Po zmiękczeniu, woda będzie zawierała jony sodu w ilości podobnej do jonów wapnia i magnezu przed zmiękczeniem.

Co robi zmiękczacz?

Raz na jakiś czas, zmiękczacz rozpoczyna proces regeneracji. Dzieje się to po tym, jak pojemność jonowymienna złoża zostanie do pewnego stopnia wyczerpana. Oznacza to, że złoże nie jest już zdolne do wymiany jonowej. Zmiękczanie wody.

Regeneracja polega na automatycznym przepłukiwaniu złoża roztworem zawierającym wodę i sól zwanym solanką. Roztwór ten zawiera wysoki poziom jonów sodu, które są wykorzystywane do ponownego naładowania złoża.

Co dzieje się ze składem chemicznym wody po zmiękczaniu?

Zmiękczona woda ma zawartość sodu nie wyższą niż maksymalna dopuszczalna norma dla wody pitnej.

Jedynie osoby z nadciśnieniem, cukrzycą lub innymi schorzeniami wymagającymi diety bezsolnej powinny być świadome faktu, że woda zmiękczona może zawierać więcej sodu niż woda twarda.

Zmiękczając wodę o każdy 1° twardości niemieckiej, dodajemy do 1 litra wody 8,2 mg sodu. Osoby, które stosują dietę niskosolną, powinny wziąć to pod uwagę przy obliczaniu dziennego spożycia soli.

Jak obliczyć tę liczbę? Jeśli nasza woda ma twardość 18 stopni niemieckich, a twardość skorygowana po zmiękczaczu wynosi 4, oznacza to, że zmiękczamy 14 stopni niemieckich. W 1 litrze wody zawartość sodu wynosi 114,8 mg.

Wypijając 3 litry płynów dziennie spożywamy 344,4 mg sodu dziennie. Odpowiada to 0,87 g cukru stołowego. Jest to taka sama ilość soli, jaka znajduje się w 1 kromce białego chleba.

Czy zmiękczona woda jest słona czy słodka?

Zmiękczona woda ma wyższą zawartość sodu, ale niższe stężenie chlorków. Połączenie sodu i chlorków tworzy słony smak. Zmiękczona woda nie ma słonego smaku.

Jakie inne zmiany zachodzą w wodzie po zmiękczeniu?

Porównaliśmy wodę przed i po zmiękczaniu. Sprawdźmy, co się zmieniło. Reszta składu wody, z wyjątkiem sodu, wapnia i magnezu, nie zmieniła się zbytnio lub wcale.

Reakcja zmiękczania jest zupełnie inna niż proces demineralizacji wody w systemach odwróconej osmozy. W tych systemach woda pozbawiana jest wszystkich minerałów i innych substancji. W wyniku tego woda ma skład chemiczny zbliżony do H2O.

Sprawdź także: Ranking filtrów do wody

szklanka wody

Po co używać zmiękczacza wody, skoro można uzyskać takie same rezultaty?

Twardość wody jest eliminowana poprzez usuwanie jonów wapnia i magnezu. Zapobiega to osadzaniu się kamienia i chroni urządzenia i instalacje przed uszkodzeniami spowodowanymi przez kamień.

Miękka woda przynosi wiele korzyści:

  • Koszty ogrzewania mogą być zredukowane nawet o 20%, ponieważ urządzenia i instalacje grzewcze są chronione przed kamieniem.
  • Skóra jest zdrowa i gładka, nie jest narażona na działanie dużych ilości detergentów.
  • Głowice prysznicowe, baterie i wanny są chronione przed osadami wapiennymi
  • Naczynia są lśniące i bez smug
  • Chroń swój sprzęt AGD przed szybkim zniszczeniem
  • Stosowanie chemicznych środków czyszczących jest zredukowane nawet o 60%, a wyprane tkaniny pięknie pachną i są miękkie w dotyku.

Zmiękczanie wody daje wiele korzyści. Należy jednak pamiętać, że woda zmiękczona jest innym medium niż woda twarda. Pokażemy Ci, jak obchodzić się z miękką wodą i czego unikać.

Zmiękczona woda lepiej się pieni. Dlatego należy używać mniej detergentu. Nie należy używać tego samego detergentu do prania do wody miękkiej i twardej. Może to spowodować, że detergent nie zostanie całkowicie wypłukany z tkaniny. To samo dotyczy zmywarek do naczyń. Wielofunkcyjne tabletki do prania trzeba będzie zastąpić tradycyjnym proszkiem do zmywarek.

Miękka woda jest bardziej agresywna niż twarda, więc nie powinna być używana wszędzie. Należy unikać kontaktu miękkiej wody z metalami nieżelaznymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na materiały instalacyjne i części niektórych urządzeń.

W następujących sytuacjach nie można używać całkowicie miękkiej wody:

  • Miedź jest stosowana w domowych instalacjach wodnych.
  • Istnieją urządzenia, które zabraniają stosowania całkowicie zmiękczonej wody w domu.

Po zmiękczeniu woda nadal zawiera wiele minerałów i pozostawia po sobie tzw. suchy osad. Zmiękczona woda może pozostawiać osady na takich rzeczach jak bateria łazienkowa czy kabina prysznicowa. Osady te są łatwe do usunięcia. Trudniejsze do usunięcia są osady kamienia, które mogą być stwardniałe i przylegać do powierzchni.

Zmiękczanie wody, najprościej rzecz ujmując, to proces wymiany jonów wapnia lub magnezu na sód. Zmiękczacz automatycznie regeneruje się po wyczerpaniu zdolności jonowymiennej złoża. Można to zrobić poprzez płukanie solanką. W wodzie zmniejsza się ilość jonów sodu, a zwiększa ilość jonów wapnia i magnezu. Pozostałe składniki po zmiękczeniu pozostają praktycznie niezmienione. Istnieje wiele korzyści płynących z używania miękkiej wody w domu. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, jakie instalacje wody miękkiej nie są zalecane i jak obchodzić się z miękką wodą, aby uzyskać z niej jak najwięcej korzyści.

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl