Na co uważać przy kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny to bardzo ważna decyzja w życiu, która niesie za sobą wiele konsekwencji. Zobowiązanie z bankiem często trwa kilka, a nawet kilkadziesiąt lat. Właśnie dlatego trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach, jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej.
Oceń zdolność kredytową i możliwości
Warunki kredytu hipotecznego często są uzależnione od Twoich dochodów, wkładu własnego, kwoty kredytu, rodzaju banku czy historii innych zobowiązań finansowych. Na samym początku warto zorientować się, jakie są Twoje możliwości finansowe, czyli określić zdolność kredytową. To kwota, którą maksymalnie możesz pożyczyć z danego banku. Ma na to wpływ wysokość i źródło dochodów, wiek, a także ilość osób w gospodarstwie domowym. Na tej podstawie będzie łatwiej ocenić, ile pieniędzy możesz pożyczyć od banku, a ile dołożyć z własnych oszczędności. Zdolność finansowa jest orientacyjna i może zdarzyć się tak, że minimalnie będzie ona różnić się w bankach, a także po upływie jakiegoś okresu czasu np. miesiąca. Musisz także przygotować się finansowo na wkład własny, od którego uzależniona jest atrakcyjność oferty banku. Wysokość zależy od całkowitej kwoty kredytu, niektóre banki wymagają 15% wkładu własnego, inne 20%. Im więcej gotówki przeznaczysz na zakup mieszkania, tym lepsze będziesz mieć warunki w banku. Jeśli będzie Ci brakować gotówki, mogą pomóc pożyczki przez Internet, które pozwolą na dołożenie pieniędzy do wkładu własnego.
Całkowity koszt kredytu, czyli co Cię czeka
Kredyt niesie za sobą dodatkowe koszty, dlatego podczas rozmów z przedstawicielami banku, warto wiedzieć, o czym jest mowa. Na wysokość raty w banku wpływa marża banku, która jest stała, a także wskaźnik WIBOR, który jest zmienny. Często banki wymagają dodatkowych ubezpieczeń, takich jak ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Możesz skorzystać z oferty banku lub szukać ofert na własną rękę. W pierwszym przypadku, koszt ubezpieczenia może być rozłożony na jakiś czas, a opłata za nie zostanie wliczona do raty. Możesz zapłacić ubezpieczenie w całości. Wszystko zależy od warunków w banku. Jeśli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, mogą pomóc pożyczki przez Internet. W drugim przypadku, może zdarzyć się tak, że poszukasz atrakcyjnej oferty ubezpieczeniowej, ale rata kredytu zostanie podwyższona.
Często banki proponują dodatkowe usługi w zamian za obniżenie raty kredytu. Warto zapytać się, na ile dana usługa musi być wykupiona oraz czy można z niej zrezygnować np. po roku. Może okazać się to opłacalne. Jedną z dodatkowych usług jest karta kredytowa lub debetowa.
Dodatkowym kosztem, który wiąże się z kredytem jest także opłata za wycenę nieruchomości. Koszt jest zależny od banku, ale ponosi go kredytobiorca. W pierwszych miesiącach kredytu hipotecznego, będziesz płacić wyższą ratę. To zabezpieczenie banku do czasu, kiedy nie pojawi się wpis w księdze wieczystej. Jeśli nie jesteś gotowy na dodatkowe koszty, pomóc mogą pożyczki przez Internet.
Szukaj odpowiedniej oferty
Kredyt hipoteczny to decyzja na wiele długich lat. Zanim podpiszesz umowę z konkretnym bankiem, warto poznać ofertę kilku innych instytucji. Często atrakcyjną ofertę przygotowuje bank, w którym masz już założone konto, ze względu na zaufanie do klienta. Może także okazać się, że marża jednego banku jest bardzo niska, ale z kolei trzeba wykupić dodatkowe usługi. Zawsze podlicz całkowity koszt kredytu i miesięczną ratę.
Artykuł partnera
Warto zobaczyć
Fundusze inwestycyjne bez podatku Belki - IKE i...
Rodzice i dziadkowie nagradzają za oceny...