Dom Ile trzeba zarabiać, aby kupić mieszkanie na kredyt?

Ile trzeba zarabiać, aby kupić mieszkanie na kredyt?

Wielu z nas decyduje się na zakupienie nieruchomości na kredyt – to najlepszy wybór wtedy, gdy nie chcemy już dalej wynajmować mieszkania lub chcemy po prostu przejść na swoje. Ile trzeba zarabiać, aby pozwolić sobie na zakupienie mieszkania w kredycie hipotecznym?

Aby kupić mieszkanie od dewelopera za gotówkę, trzeba zgromadzić około 200-400 tysięcy złotych w zależności od wybranego lokum. Tylko niektórzy mogą pozwolić sobie na taki wydatek bez zaciągania kredytu. Kto może liczyć na kredyt mieszkaniowy? Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

DTI, czyli dług do dochodu

Jednym z kluczowych czynników, który decyduje o zdolności kredytowej klienta chcącego kupić mieszkanie na kredyt, jest tak zwany wskaźnik DTI, czyli Debt to income – wskaźnik długu do dochodu. Wskaźnik DTI odnosi się do części dochodów, które mogą być przeznaczone na miesięczną spłatę kredytu. Aktualnie wysokość wskaźnika ustalana jest przez bank samodzielnie. Najczęściej za bezpieczny poziom relacji długu do dochodów uznaje się do 30-40 procent.

Pensja minimalna to za mało na kredyt

Aby otrzymać kredyt na mieszkanie o wartości około 200-250 tysięcy złotych, czyli na mniejsze lokum w większym mieście, musimy zarabiać w okolicy średniej krajowej, czyli około 3500 złotych netto. Osoby, które zarabiają mniej, na przykład osiągają pensję minimalną, zostaną odprawione z banku z kwitkiem. Oczywiście, można zdecydować się na zaciągnięcie zobowiązania z inną osobą, na przykład z partnerką albo partnerem – wtedy nasza zdolność kredytowa rośnie.

Znajdź najlepszy kredyt na mieszkanie u dewelopera!

Aby znaleźć najlepszy kredyt na mieszkanie, wcale nie trzeba udawać się do każdego banku po kolei. Teraz wystarczą jedne odwiedziny u doradcy kredytowego, który będzie mógł wykonać dla klienta analizę różnych ofert i doradzić, która będzie najlepsza. Z pomocy doradcy kredytowego można skorzystać również w biurze dewelopera. Mogą wykonać dla klienta badanie zdolności kredytowej, a także porównać ze sobą różne oferty banków – to najprostszy sposób, gdy chcemy przekonać się, czy stać nas na mieszkanie na kredyt!

 

Artykuł partnera

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl