Biznes i Szkolenia Pomysł na biznes - siłownia

Pomysł na biznes - siłownia

W Polsce ludzie chcą żyć zdrowo. Chcieliby mieć także zgrabne sylwetki, które można wyrzeźbić na siłowni. Do siłowni i fitness klubów uczęszczają kobiety i mężczyźni. 

Pokazywanie umięśnionego ciała jest bardzo na czasie. Osiedlowe siłownie mnożą się jak grzyby po deszczu i jest ich coraz więcej. A pomysł na biznes przypada do gustu wielu osobom.

Siłownia za małe pieniądze 

Do otwarcia małej, osiedlowej siłowni nie potrzeba wielkich pieniędzy. Najważniejszy jest brak konkurencji i klienci chętni do chodzenia na siłownię. A później pozostaje tylko zarabiać.  Do takich siłowni chodzą mieszkańcy osiedli ceniący bliską lokalizację, niską cenę i przyjazną, miłą obsługę.Tworzy się lokalne miejsce spotkań, w którym można poćwiczyć, porozmawiać, poradzić się trenera. Taka jest zaleta osiedlowej siłowni.

Co trzeba mieć, aby otworzyć siłownię?

Na pewno niezbędny jest lokal, czyli 2-3 sale do treningu, sprzęty, maty do ćwiczeń. Muszą być także dwie szatnie (damska i męska), hall z recepcją, prysznice. Lokalizacja na parterze lub pierwszym piętrze jest dobra, bo ciężkie urządzenia nie uszkodzą delikatnych podłóg. Dobrze jest mieć napoje, odżywki, stroje do ćwiczeń - sprzedaż takich rzeczy da dodatkowy dochód. 

Poza tym siłownia musi spełniać wymogi opisane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 roku w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. Koniecznie muszą w niej być pomieszczenia do ćwiczeń, wydzielić trzeba szatnie, pomieszczenia do przechowywania odzieży i pomieszczenia sanitarne.

Inwestycja w siłownie

Niezbędne są także 1 natrysk dla 10 osób, 1 ustęp oraz 1 umywalkę na 10 osób. Szatnia musi być zawsze wyposażona w miejsca do siedzenia, w szafki lub wieszaki na odzież, oddzielnie dla każdego korzystającego. Niezbędna jest klimatyzacja lub wentylacja mechaniczna o wydajności 100 metrów sześciennych na godzinę na osobę.

Wynajem powierzchni wynosi od 2 do 6 tysięcy złotych miesięcznie. Zależy to od lokalizacji i standardu pomieszczeń. Kilkadziesiąt złotych pochłoną koszty urządzenia takiej siłowni. Będzie to remont i wyposażenie tego lokalu.

Ile kosztuje sprzęt?

Do siłowni należy zakupić wiele rzeczy- bieżnie, atlas, ławeczki do ćwiczeń, wioślarza, rowerki, hantle, worek, talerze, gryfy i inne. Są to ogromne koszty, ponieważ jedna bieżnia kosztuje 20-30 tys. zł, rowerek stacjonarny wymaga wydatkowania nawet 5 tys. zł, a orbitrek 2-4 tys. zł. Niewielkie siłownie leasingują sprzęt, czyli biorą kredyt leasingowy albo kupują sprzęt używany. Jest to jakieś wyjście, lecz sprzęt będzie mniej trwały.

Kto może pracować w siłowni?

Trener osobisty to świetny pomysł. Właściciel może prowadzić siłownię, obsługiwać klientów i nie zatrudniać recepcjonistki, oszczędzając w ten sposób 3-4 tysiące złotych. Zatrudnienie instruktora to koszt rzędu około 3 tysięcy złotych netto.

Szybki zysk?

Siłownia nie daje szybkiego zysku. Trzeba zdobyć stałych klientów, czasem stosować karty Multisport. Zyskanie popularności zajmuje czas, ale jest jak najbardziej realne. Zachęcamy do takiego postępowania, ponieważ ma ono sens i sprawdza się na dłuższą metę. Wydatki na promocję na pewno się zwrócą. 

O nas

Najciekawsze informacje z dziedziny biznesu, prawa czy marketingu

Kontroluj swój biznes pamiętając o chwili relaksu

E-mail: kooperacja@skutecznypartner.pl